Jak poinformowało nas PKP PLK, w Poznaniu o godzinie 12:30 doszło do kolejnej awarii systemu sterowania ruchem kolejowym. Do podobnej usterki doszło w sobotę i skutkowała ona bardzo dużymi opóźnieniami kilkudziesięciu pociągów.
– Powołany jest specjalny zespół PLK i przewoźników. Służby techniczne są na miejscu i w Lokalnym Centrum Sterowania pracują nad przywróceniem sprawności systemu i urządzeń. Przygotowani są również dodatkowi pracownicy, którzy ułatwią kursowanie pociągów natychmiast po naprawie systemu. W pociągach, na stacjach i przystankach wygłaszane są dodatkowe komunikaty o zmianach – informuje PKP PLK.
Według informacji uzyskanej od zarządcy infrastruktury, na stacji Poznań Główny podróżnym wydawane są ciepłe napoje. PKP Intercity wydaje napoje w pociągach wyposażonych w wagony barowe. Uruchamiana jest zastępcza komunikacja autobusowa w ruchu regionalnym.
W sobotę w Poznaniu miała miejsce bardzo podobna sytuacja. Więcej piszemy o niej
tutaj.
Aktualizacja:
22:00Jak informuje PKP PLK, stacja Poznań Główny i pozostałe stacje na węźle poznańskim są już przejezdne. Działają urządzenia sterowania ruchem kolejowym na wszystkich kierunkach wychodzących z Poznania.
– PLK wzmocniły działania dyspozytur na sieci kolejowej. Szczególnym monitoringiem objęto pociągi, które wyjechały po godz. 17.00 ze stacji Poznań. Przewoźnicy przygotowuję opóźnione składy do planowych kursów w środę. Dla pasażerów opóźnionych pociągów wydawane są ciepłe napoje na dworcach: Poznań Główny, Katowice, Łódź Widzew, Łódź , Wrocław Główny, Opole Główne, Szczecin Główny, Bydgoszcz Główna, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia. W pociągach, na stacjach i przystankach podawane są informacje o aktualnej sytuacji w ruchu pociągów – poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.
W Poznaniu największe opóźnienia notują pociągi regionalne Kolei Wielkopolskich i Przewozów Regionalnych, które po udrożnieniu szlaków przeważnie przepuszczały pociągi dalekobieżne. Ich opóźnienia są też "wtórne", czyli wynikają z opuszczenia przypisanych im obiegów i przyjazdów do stacji końcowych sporo po właściwym czasie. Część pociągów dalekobieżnych, które opuściły węzeł poznański, mają opóźnienia rzędu ponad 100 minut. Tak jest m.in. z pociągiem 8101 Podkowiński i 82101 Gałczyński, które do Warszawy z zachodu Polski docierają opóźnione o kolejno 175 i 135 minut (informacja na podstawie portalu infopasażer).
Aktualizacja:
17:30PKP PLK zapewnia, że sytuacja na węźle poznańskim będzie się normalizować. – O godzinie 17:10 ze stacji Poznań Główny wyjechał pociąg relacji Olsztyn – Zielona Góra, służby techniczne PLK przywróciły działanie systemu sterowania ruchem. Sytuacja na węźle poznańskim będzie się normalizować. Pociągi kursują już bez komunikacji zastępczej – powiedział Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK.
Dzięki temu, że cały czas sprawne były wszystkie urządzenia odpowiedzialne za sterowanie ruchem pociągów na liniach doprowadzających do Poznania od strony Warszawy, Wrocławia, Gniezna, Ostrowa Wielkopolskiego, Wągrowca, Szczecina, Piły, Zbąszynka pociągi mogą wyjeżdżać natychmiast po przywróceniu działania LCS Poznań. Lokalne Centrum Sterowania Poznań (powstałe w 2008 roku) to zintegrowany, komputerowy system odpowiedzialny za sterowanie ruchem pociągów w obrębie stacji Poznań Główny, to znaczy, że odpowiada za sterowanie rozjazdami i semaforami tylko w stacji Poznań Główny. Jak poinformowały Polskie Linie Kolejowe –
usterka jednego z komputerów na nim była przyczyną problemów.
Aktualizacja:
16:00Jak udało nam się dowiedzieć, stoi niemal cały poznański węzeł. Koleje Wielkopolskie uruchamiają autobusy komunikacji zastępczej do Wolsztyna i zapowiadają, że utrudnienia mogą potrwać do późnych godzin wieczornych. Na liniach kolejowych wchodzących do Poznania stoi często po kilka pociągów w oczekiwaniu na wjazd do miasta. Np. w Czempiniu stoi pociąg regio z Wrocławia, EIC Chełmoński i IC Matejko.
Jak informuje PKP PLK, pociągi w ruchu regionalnym odjeżdżają ze stacji sąsiednich, m.in. z Poznań Wschód do Wągrowca i Gniezna, z Poznania Górczyna do Zbąszynka, z Lubonia do Wolsztyna. Pociągi z Piły będą kończyły i zaczynały bieg ze stacji Złotniki, z kierunku Ostrowa Wielkopolskiego przyjadą i wyjadą ze stacji Poznań Krzesiny. Wprowadzona jest komunikacja 20 autobusów między stacją Poznań Główny a sąsiednimi stacjami.
Międzynarodowy pociąg Berlin – Warszawa będzie skierowany trasą zmienioną przez Poznań Franowo z dowozem podróżnych do stacji Poznań Starołęka. Pociągi dalekobieżne m.in. ze Szczecina i Wrocławia będą wjeżdżały do Poznania Głównego. Na stacji Poznań Główny zarządca infrastruktury i przewoźnicy wprowadzili dodatkowych informatorów mobilnych.
– Służby techniczne są na miejscu i w Lokalnym Centrum Sterowania pracują nad przywróceniem sprawności systemu i urządzeń. Przygotowani są również dodatkowi pracownicy, którzy ułatwią kursowanie pociągów natychmiast po naprawie systemu. Przepraszamy pasażerów za utrudnienia w podróży – informuje Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK.