Zabytkowy most nad Łyną w Olsztynie po kilku latach musi ponownie zostać częściowo wyłączony z ruchu, by wykonawca mógł przeprowadzić naprawy gwarancyjne. W lipcu z utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie pociągów w stronę Działdowa, w sierpniu i wrześniu – w kierunku Iławy.
Remont dwutorowego mostu południowego (linia 216 i 353) przeprowadzono
latem i jesienią roku 2016. Prace kosztowały 2,5 mln zł. W ich trakcie naprawiono uszkodzone elementy konstrukcyjne oraz izolację mostu, odrestaurowano elewację z kamiennymi gzymsami oraz innymi elementami ozdobnymi. Wymieniono też nawierzchnie torową, poprawiono nasypy, zamontowano nowe schody i balustrady.
Po kilku latach niezbędne okazało się jednak poprawienie izolacji konstrukcji. Prace te mogą być wykonywane tylko przy zamknięciu toru. – Konieczne jest zdemontowanie nawierzchni torowej oraz sprawdzenie i wykonanie pełnej izolacji poziomej i pionowej. Roboty gwarancyjne zaplanowano na linii nr 216 w lipcu, a na linii 353 w sierpniu i wrześniu – informuje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP PLK (każdy z torów na moście należy do innej linii).
Utrudnienia w ruchu pociągów będą występowały jeszcze przez dwa tygodnie. – Do końca lipca peron nr 1 na przystanku Olsztyn Śródmieście, peron nr 1 na przystanku Olsztyn Zachodni oraz peron nr 1 na przystanku Olsztyn Dajtki będą niedostępne dla podróżnych. Zmiany zostały zaplanowane w rozkładzie jazdy – mówi Janduła. Na przystanku Olsztyn Śródmieście podróżni do Pasłęka i Morąga można korzystać z peronu nr 2. Podróż w kierunku Działdowa lub Iławy jest natomiast możliwa ze stacji Olsztyn Główny, przystanku Olsztyn Zachodni (peron nr 2) oraz przestanku Olsztyn Dajtki (peron nr 2).
Koszt robót ponosi wykonawca prac z roku 2016. Kolejnym etapem będzie naprawa elewacji obiektu, której elementy wkrótce po zakończeniu ówczesnego remontu zaczęły odpadać. Nastąpi ona już jednak w przyszłym roku.
Południowy most nad Łyną powstał w roku 1892. Przeprawa północna jest o niego o 20 lat starsza. Około 20-metrowa wysokość zapewnia pasażerom pociągów jadących między przystankami Olsztyn Zachodni i Olsztyn Śródmieście widok z lotu ptaka na dużą część Olsztyna. Mieszkańcy miasta ze względu na formę architektoniczną obu mostów nazywają je często akweduktami. Od 1977 r. obiekty znajdują się w rejestrze zabytków.