Do ochrony kabli i przewodów doprowadzanych do urządzeń przytorowych tradycyjnie stosuje się rury stalowe. Nie są one rozwiązaniem idealnym - korodują, są sztywne, mają ograniczone możliwości wyginania toru prowadzenia kabla. Alternatywą jest stosowanie rur karbowanych z tworzyw sztucznych.
Nowe, wielowarstwowe rury XVCS1H z oferty ASTE Sp. z o.o. to trzywarstwowe rury wykonane z poliamidu i poliolefin, które z powodzeniem zastępują rury stalowe w aplikacjach zewnętrznych. Są szczególnie polecane do aplikacji przytorowych.
Każda z warstw jest wykonana z innego materiału i charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Połączenie różnych materiałów pozwoliło uzyskać niespotykane dotąd w rurach z tworzyw sztucznych cechy. Są one wyjątkowo odporne na działanie promieniowania UV i warunki pogodowe. Szeroki zakres temperatur pracy ( od -50°C do +90°C) wraz z odpornością na czynniki atmosferyczne umożliwiają ich wieloletnie użytkowanie. Przy względnej elastyczności są odporne na ściskanie i uderzenia. Są również samogasnące i mają podwyższoną odporność na działanie ognia.


