PKP SA porządkuje przestrzeń największego warszawskiego dworca. Ma być lepiej przygotowana na obsługę setek Ukraińców uciekających przed wojną.
Dworzec Warszawa Centralna stał się miejscem, gdzie setki Ukraińców wysiadają z pociągów jadących znad granicy i oczekują na pociągi w głąb kraju lub do Niemiec i Czech. W ostatnich dniach na stacji zrobiło się tłoczno, a organizacja pomocy humanitarnej spadła na barki wolontariuszy z NGO’s i osób prywatnych. Do naszej redakcji docierały sygnały o niechętnej postawie ochroniarzy stacji w stosunku do niektórych z nich. Teraz organizacja pomocy wyglądać ma inaczej.
– Punkty pomocowe i miejsca odpoczynku w specjalnie wyznaczonych strefach, dodatkowe toalety oraz udogodnienia dla wolontariuszy – to najważniejsze rozwiązania, jakie są już wprowadzane w obsłudze pasażerów na dworcu Warszawa Centralna – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.
Najważniejsze zmiany jakie pojawią się na Centralnym, PKP SA przedstawiło punkt po punkcie.
- postawienie obok dworca ogrzewanego namiotu KGHM, w którym będą wydawane posiłki i napoje,
- udostępnienie miastu przestrzeni na postawienie dodatkowych przenośnych toalet przy dworcu,
- wyznaczenie parkingu dla zaopatrzenia wolontariuszy,
- utworzenie punktu ambulatoryjnego (w miejscu punktu szczepień przeciw COVID-19 w holu głównym), gdzie będą skoncentrowane wszystkie służby medyczne,
- wyznaczenie na antresoli strefy odpoczynku dla osób dłużej oczekujących na dalszą podróż,
- wyznaczenie na I piętrze wydzielonej strefy dla kobiet z dziećmi,
- utworzenie zarządzanej przez służby wojewody strefy informacyjnej (przy filarach w holu głównym), w której będą: informacja ogólna, informatorzy PKP Intercity (rozkład jazdy pociągów), wolontariusze, tłumacze, operatorzy telefonii komórkowych (karty SIM),
- zwiększenie przepustowości bezpłatnego Wi-Fi na dworcu (informacja o sposobie logowania będzie widoczna w różnych częściach dworca).
– Ponadto przedstawiciele PKP SA uzgodnili z harcerzami przejęcie przez nich roli koordynatorów działań wolontariuszy. Aby ułatwić im pracę, PKP przydzieliły harcerzom dodatkowe pomieszczenia, gdzie są prowadzone rejestracja wolontariuszy i przydział zadań – dodaje Michał Stilger.
Informacje o pomocy uchodźcom z Ukrainy można znaleźć
tutaj: w języku polskim oraz tutaj:
w języku ukraińskim.
Toalety na wszystkich dworcach PKP S.A. w Warszawie są udostępniane pasażerom oraz uchodźcom za darmo. Dotyczy to także toalet, na których znajdują się bramki. Ze względów sanitarnych związanych z utrzymaniem porządku bramki (kołowrotki) nie zostały otwarte, ale obsługa toalet umożliwia wejście bez ponoszenia opłat.