Jak poinformował we wtorek komendant Straży Ochrony Kolei (SOK) Witold Ślaski, za miesiąc liczba funkcjonariuszy patrolujących koleje zwiększy się o blisko dwa tysiące. Obecnie jest ich około trzech i pół tysiąca. To wynik porozumienia PKP, policji, straży granicznej i żandarmerii wojskowej.
We wtorek w Warszawie przedstawiciele PKP, SOK i policji spotkali się z dziennikarzami, by przedstawić założenia podpisanego porozumienia oraz przypomnieć zasady bezpiecznego podróżowania pasażerów.
Porozumienie o współdziałaniu, zawarte 6 lipca br. pomiędzy PKP S.A. oraz Komendantem Głównym Policji, Komendantem Głównym Straży Granicznej i Komendantem Głównym Żandarmerii Wojskowej ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa podróżnym w pociągach i na dworcach kolejowych.
PKP przedstawiły dane o zdarzeniach niebezpiecznych na kolei w 2003 i pierwszej połowie 2004 r. Odnotowano zmniejszenie kradzieży kieszonkowych, napadów na pasażerów i mniejszą liczbę pożarów w taborze kolejowym. Nastąpił nieznaczny spadek dewastacji taboru (o 9%), jednak w jej wyniku PKP SA poniosła straty w wysokości ok. 4 mln zł. Zdarzyły się kolejne przypadki obrzucania pociągów kamieniami przez młodocianych.
Dużym problemem przewoźnika są też przejazdy bezbiletowe dłużników wielokrotnych. W pierwszym kwartale br. wyłudzili oni 45 tys. przejazdów.
Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa dotyczy również przewozów przesyłek towarowych, przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym, zakłada także współpracę stron przy rozwiązywaniu problemu bezdomnych, przebywających na dworcach kolejowych.
Zostanie rozszerzony system monitoringu na stacjach i dworcach, a także, jeśli będzie to konieczne - w pociągach.
Dla poprawy warunków podróżowania w pociągach międzynarodowych opracowano "Ramowy program zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom w pociągach kursujących na terenie Polski, Rosji, Białorusi, Słowacji i Czech".