Dwóch kandydatów wyłoniono w drodze konkursu na stanowisko prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. O posadę stara się dotychczasowy prezes urzędu Ignacy Góra i Andrzej Pawłowski, piastujący do października 2016 roku stanowisko wiceprezesa w PKP PLK.
Prezesa UTK powołuje Prezes Rady Ministrów spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru – czyli w tym wypadku spośród dwóch kandydatów. Do końca kwalifikacji dotrwali Igancy Góra i Andrzej Pawłowski.
Konieczność wyboru prezesa UTK spowodowana jest nowelizacją ustawy o transporcie kolejowym, która weszła w życie 30 grudnia 2016 r. Dała ona premierowi 3 miesiące na ponowne wybranie prezesa UTK. Ma to związek z bezpośrednim wyborem przez premiera. Wcześniej premier powoływał prezesa UTK na wniosek ministra właściwego ds. transportu. Teraz wybór jest całkowicie w gestii premiera i KPRM. Ustawa wprowadziła przepisy unijne, a brak podporządkowania ministerstwu ma zwiększyć niezależność regulatora.
Decyzja o wyborze prezesa ma zapaść do końca marca 2017 r.
Ignacy Góra ukończył Politechnikę Krakowską na kierunku mechanika i budowa maszyn - specjalność pojazdy szynowe oraz organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem, a także studia podyplomowe: na Politechnice Śląskiej - Zintegrowane Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem, Politechnice Krakowskiej - Nowoczesne Technologie Elektryczne w Transporcie, Politechnice Radomskiej - Integracja z UE w Transporcie Kolejowym oraz na Akademii L. Koźmińskiego w Warszawie - Europejski Model Zarządzania.
Od początku kariery zawodowej jest związany z branżą kolejową. Jest autorem i współautorem wielu przepisów w zakresie bezpieczeństwa, eksploatacji i interoperacyjności oraz rozporządzeń dotyczących m.in. szkolenia na licencje i świadectwo maszynisty. Brał udział w restrukturyzacji spółki PKP Cargo S.A. oraz realizacji strategii rządowej w zakresie realokacji majątku ruchomego w Grupie PKP i alokacji nieruchomości z majątkiem tym funkcjonalnie związanych.
Od października 2013 roku był zatrudniony na stanowisku wiceprezesa Urzędu Transportu Kolejowego ds. techniki i bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Od lutego 2016 r. pełnił obowiązki Prezesa UTK. 24 listopada 2016 r. został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. W czerwcu 2016 r. został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Rady ds. Akredytacji przy Polskim Centrum Akredytacji.
Andrzej Pawłowski przygodę z koleją rozpoczynał od Zasadniczej Szkoły Zawodowej PKP w Tczewie. Ukończył również Technikum Kolejowe w Bydgoszczy w specjalności ruch i przewozy. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Administracja Państwowa, a także Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, kierunek Administracja. Ukończył również Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Gdyni, w specjalności zarządzanie i przedsiębiorczość – studia podyplomowe oraz studia MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.
Pierwsze doświadczenia zawodowe na kolei zdobywał w 1985 roku jako nastawniczy, potem dyżurny ruchu. Następnie pracował jako dyspozytor, zastępca naczelnika Ekspozytury Kierowania Ruchem w Gdańsku, zastępca dyrektora i dyrektor Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym.
Był pomysłodawcą i głównym konsultantem w zakresie budowy i wdrażania nowej wersji Systemu Ewidencji Pracy Eksploatacyjnej (SEPE), Systemu Wspomagania Dyżurnego Ruchu (SWDR). Czynnie uczestniczył w tworzeniu innych aplikacji informatycznych wspomagających proces konstrukcji rozkładów jazdy i eksploatacji (SWDR, SET, System Zarządzania Kryzysowego itp.). Pomysłodawca i główny konsultant w zakresie budowy nowoczesnego Kolejowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Interesuje się literaturą, filmem, sportem, informatyką. Grywa w szachy i siatkówkę. Wierzy w ludzi, u których najbardziej ceni szczerość, pracowitość i decyzyjność. Ma żonę Elżbietę i dwójkę dzieci – Monikę i Adriana.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.