Najnowszy numer miesięcznika „Rynek Kolejowy" jest już w sprzedaży! W tym numerze przygotowaliśmy raport tramwajowy. Piszemy również o sprzedaży PKP Energetyki, budowie pudeł szybkich pociągów ICx w Polsce, odejściu Wrocławia od projektu metrobusa, zmianach w dopuszczaniu do ruchu pojazdów kolejowych i połączeniach Łódź - Chengdu. Ponadto polecamy rozmowę z Andrzejem Żurkowskim, dyrektorem Instytutu Kolejnictwa.
Fundusz Kolejowy w nowej odsłonie – biedne województwa dostaną najwięcej?
Fundusz Kolejowy jednak będzie po 2016 r. dostępny dla samorządów wojewódzkich. Rząd ugiął się pod presją marszałków, których część uzależniła podpisanie bezprzetargowo pięcioletnich umów z Przewozami Regionalnymi od utrzymania dostępności do środków z FK.
Zainwestują w Żmigród
W przyszłym roku tor Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie będzie obchodził dwudziestą rocznicę otwarcia. Ośrodek wciąż się rozwija, a IK planuje nowe inwestycje. W przyszłości mają tu być testowane nowoczesne systemy sterowania, a nawet… tramwaje.
Przyszłość należy do tramwajów
Kończąca się perspektywa unijna była bardzo hojna dla komunikacji tramwajowej. Najbliższe lata również będą sprzyjające dla rozwoju tramwajów. Wszystkie miasta posiadające ten środek transportu zapowiadają inwestycje w jego rozwój.
Sieci tramwajowe w Polsce
Polskie miasta dzięki funduszom unijnym rozwijają sieci tramwajowe. Oprócz opisywanej przez nas w niniejszym numerze nowej sieci w Olsztynie, mamy jeszcze 14 systemów tramwajowych. Z wyjątkiem jednej lokalizacji w przeddzień zakończenia perspektywy 2007-2013 dzieje się tam sporo.
Renesans tramwajów w Europie
Francja, która w latach 50. właściwie pozbyła się swoich sieci tramwajowych, od połowy lat 80. ponownie kładzie szyny w prawie każdym większym mieście. A jej przykład zaczyna do tego samego zachęcać inne europejskie kraje
Metrobus przegrywa z tramwajem
W polskich miastach trwa dyskusja o najlepszym połączeniu części dzielnic z centrum. Władze miast po cichu lub z hukiem wycofują się z pomysłów budowania metrobusów. Do łask wracają popierane przez społeczników tramwaje. Z różnych powodów.
Tramwaje wracają do Olsztyna po 50 latach
Niewątpliwie przywrócenie komunikacji tramwajowej w Olsztynie to obecnie jeden z najbardziej spektakularnych projektów samorządowych w Polsce. Żadne miasto od ponad 50 lat nie budowało tramwaju od podstaw. Jeżeli wszystkie prace zakończą się na czas, to Olsztyn dołączy do grona 14 miast, które obecnie posiadają u siebie ten szynowy rodzaj transportu publicznego. A przygód przez cały czas trwania inwestycji nie brakowało i nie obyło się bez ryzyka.
Nowe pojazdy szynowe ,do pasażerskich przewozów ,miejskich po I półroczu 2015
Nieśpiesznie, acz coraz wyraźniej odczuwa się napięcie przed nieuchronnie zbliżającym się końcem budżetu unijnego 2007-2013 pozwalającego wydawać środki do końca 2015 r. Choć fakt ten był znany od dosyć długiego czasu, to jednak aktywność na rynku wskazuje, że nie wszyscy spodziewali się tak rychłego jego nadejścia.
Dart – nowe otwarcie Pesy
Bydgoska Pesa zaprezentowała w Żmigrodzie pierwszy z 20 pojazdów typu Pesa Dart produkowanych dla PKP Intercity.
Pociąg Łódź – Chengdu: Od importu ,do zrównoważonej wymiany
Od ponad dwóch lat między Łodzią i położonym w centralnej części Chin Chengdu regularnie kursują pociągi kontenerowe. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku doczekamy się zwiększenia częstotliwości połączenia, a także uruchomienia regularnych kursów w przeciwnym kierunku. Rozwój polskiego eksportu do Chin za pośrednictwem kolei jest jednak hamowany przez rosyjskie embargo na niektóre polskie produkty spożywcze.
Przewozy Regionalne – restrukturyzacja
Udało się uzyskać zgodę 14 marszałków województw na przeprowadzenie restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. Zgodzili się oni na podpisanie umów pięcioletnich na wykonywanie przez operatora przewozów pasażerskich w swoich regionach.
Pudła ICx powstaną w Polsce. Zdecydowało doświadczenie
We Wrocławiu będą powstawać pudła do jednych z najnowocześniejszych pociągów dużych prędkości ICx. By było to możliwe, wrocławska fabryka Bombardiera otrzyma potężny transfer technologiczny, który zapewni jej byt na następne 10 lat. Wzrośnie też zatrudnienie
Modernizacja linii Siedlce – Terespol coraz bliżej finału
Mijają cztery lata od daty ogłoszenia przetargu na budowę lokalnego centrum sterowania (LCS) ruchem kolejowym w Łukowie. Finansowana jeszcze w ramach unijnej perspektywy finansowej 2007-2013 inwestycja to ważny element modernizacji magistrali kolejowej E20. Po zakończeniu budowy łukowskiego LCS-u pozostanie jeszcze budowa centrum sterowania w Terespolu. Jak twierdzą PKP PLK, inwestycja zmierza ku końcowi, ale na placu budowy pojawił się spory poślizg, który – jeśli się pogłębi – nie pozostanie bez znaczenia dla unijnego dofinansowania.
Sezonowe pociągi na lokalnych liniach
Podobnie jak w latach ubiegłych w sezonie na lokalnych liniach pojawiły się szynobusy. Dzięki nim wiele tras w ogóle funkcjonuje w rozkładach jazdy pociągów pasażerskich. W ich uruchomienie zaangażowały się niektóre samorządy lokalne, będąc albo organizatorem takich przewozów, albo współfinansując obsługę tras. Zdarza się, że wraz z uruchomieniem takich połączeń następuje poprawa stanu technicznego infrastruktury kolejowej oraz pojawiają się specjalne oferty dla tych tras. W artykule przedstawiamy wybrane inicjatywy.
Integracja taryfowa – klucz do sukcesu w przewozach, aglomeracyjnych (cz. II)
Województwo łódzkie jest w skali kraju prekursorem integracji taryfowej, jeśli chodzi o jej wykraczanie daleko poza aglomerację centralną. Nie oznacza to jednak, że łódzki model integracji jest idealny. Najwięcej wątpliwości budzą zasady współpracy biletowej kolei z komunikacją miejską na obszarze samej Łodzi.
Dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia ,– eksperyment z dostępnością
Dworce autobusowe i kolejowe powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników – również tych z niepełnosprawnościami. To wyzwanie, które postawiła przed nami Unia Europejska. Pierwszym dworcem autobusowym w pełni dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością ma być Warszawa Zachodnia.
Rząd szykuje zmiany w dopuszczaniu do ruchu pojazdów kolejowych
28 kwietnia br. do Sejmu trafił kolejny projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, co związane jest z koniecznością wdrożenia przepisów unijnych – tym razem dyrektywy 2014/106/UE2. Jednak obok tej kwestii postanowiono na nowo uregulować kilka rozwiązań przyjętych uprzednio ,m.in. w ramach implementacji dyrektywy 2008/57/UE3, a zatem związanych z ujednoliceniem zasad rejestrowania i dopuszczania do ruchu pojazdów kolejowych.
Targi Trako już we wrześniu
Między 22 a 25 września w hali Amber Expo w Gdańsku odbędą się XI Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako, czyli największa tego typu impreza w Polsce i druga co do wielkości w Europie. Patronatem honorowym targi objęła minister infrastruktury i rozwoju, Maria Wasiak.