Już wkrótce w polskich pociągach będzie można skorzystać z nowoczesnych toalet próżniowych, wyprodukowanych w Polsce. Krakowska firma EC Engineering właśnie rozpoczyna ich seryjną produkcję.
Krakowscy inżynierowie jako pierwsi w Polsce zaprojektowali i rozpoczynają produkcję toalet próżniowych. Proponują to rozwiązanie jako alternatywę do toalet starego typu, w których nieczystości zrzucane są wprost na tory.
- Chcemy zaproponować polskim przewoźnikom nowoczesne produkty, które wprowadzą nasze koleje na europejski poziom, a zarazem są efektem pracy polskich inżynierów – mówi Ireneusz Łuczak, prezes EC Engineering.
Toaleta próżniowa przeznaczona jest do pociągów i autobusów, ale może także być zastosowana w domach. Jej dużą zaletą jest oszczędność wody: do spłukiwania potrzeba zaledwie szklankę wody, tj. 0,2 l. Obudowa oraz klapa zbudowane są z laminatu antybakteryjnego, natomiast miska wykonana jest ze stali nierdzewnej. Przy budowie toalety wykorzystano system próżniowy, dzięki któremu nieczystości nie są odprowadzane na tory, ale do specjalnego zbiornika w pociągu, który jest opróżniany na stacji końcowej.
EC Engineering projektuje i wykonuje różne produkty dla kolei. Od 3 lat produkuje seryjnie pierwszy niesymetryczny pantograf kolejowy, a od roku pantograf tramwajowy (wykorzystywany np. w Krakowie, Toruniu, Lwowie). Wśród produktów jest także: rampa dla osób niepełnosprawnych w pociągach, czy regulowane podnóżki dla motorniczego tramwaju.