Istniejący system sprzedaży biletów PKP Intercity działa na granicy swojej przepustowości, a podpisana przez poprzedni zarząd umowa na budowę nowego nie zostanie zrealizowana w zasadniczej części ani w tym, ani prawdopodobnie w przyszłym roku.
PKP Intercity zorganizowało spotkanie prasowe dla dziennikarzy. – Będziemy komunikować państwu o bieżącej kondycji firmy. Nie ma powrotu do utajniania tych informacji. Chcemy by polityka informacyjna PKP Intercity wyglądała inaczej i takie spotkania będziemy organizować cyklicznie – powiedział Janusz Malinowski, kierujący spółką od dwóch miesięcy.
Na następcę Kursu 90 poczekamy jeszcze dwa lata
Jedno z pytań „Rynku Kolejowego” dotyczyło nowego systemu sprzedaży, którego budowę, bez przetargu,
PKP Intercity powierzyło PKP Informatyce. Już w ubiegłym miesiącu spółka przyznała, że szybko nowej strony intercity.pl i centralnego systemu sprzedaży
się nie doczekamy.
– Szacujemy, że prace nad systemem potrwają jeszcze dwa lata – powiedział Marcin Karasiński z zarządu PKP Intercity. Tak gigantycznego opóźnienia w pracach nad systemem, który według zapewnień poprzedniego zarządu miał być gotowy do jesieni 2024 chyba nikt się nie spodziewał.
Na spotkaniu zapytaliśmy, czy obecny zarząd spółki zgodzi się z twierdzeniem, że poprzedni zarząd PKP Intercity podpisał umowę bez przetargu, z firmą z holdingu PKP, a efekt jest taki, że zapłaci za niego kwotę nieskonfrontowaną z rynkiem. Zaś pasażerowie otrzymają go z dwuletnim poślizgiem w stosunku do pierwotnych założeń.
Malinowski: Negocjujemy z PKP Informatyką
– W zasadzie podsumował pan temat – powiedział krótko Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity. Później wyjaśnił, że obecny zarząd ma sporo zastrzeżeń co do zapisów umowy z PKP Informatyką. – Teraz chcemy mieć większy wpływ na egzekwowanie harmonogram realizacji zleconych prac. Chcemy tą umowę przenegocjować. Skupiamy się na przedstawieniu naszych założeń i oczekiwań w zakresie tego, jak ta umowa powinna być zmieniona – dodał Malinowski. Umowy z PKP Informatyką - spółką z tej samej grupy PKP - przynajmniej na razie zrywać nie chce.
Umowę na budowę nowego systemu sprzedaży internetowej podpisana z PKP Informatyką w grudniu 2022, miała dać efekt na początku jesieni 2023 roku. Natomiast budowa kompleksowego (centralnego) systemu sprzedaży we wszystkich kanałach miała potrwać o rok dłużej. Wygląda na to, że wszystkie prace zakończą się dopiero w połowie 2026 roku. Kwota wszystkich zadań zleconych PKP Informatyka to 143 miliony złotych.