Nie słabnie zainteresowanie wykorzystaniem Sławkowa jako istotnego punktu dla kolejowego tranzytu ładunków na osi Wschód-Zachód - mówi Janusz Nogowczyk, członek zarządu, dyrektor handlowy Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa.
Już w roku 2003 CZH - jako właściciel Euroterminalu w Sławkowie - został pełnoprawnym członkiem Koordynacyjnej Rady Transsyberyjskich Przewozów (CCTT), czyli jednostki skupiającej operatorów logistycznych i przewoźników działających w obszarze organizacji transportu na osi Wschód-Zachód. Jednym z efektów współpracy z CCTT była pomoc jego członków w uzyskaniu po stronie rosyjskiej i ukraińskiej preferencyjnych stawek transportowych dla przewozów kolejowych ze Sławkowa.
- Od początku naszej obecności w radzie spotykamy się z dowodami dużego zainteresowania wykorzystaniem Euroterminalu do przewozów kolejowych na duże odległości. - podkreśla Nogowczyk - Kolejowy tranzyt ładunków pomiędzy Wschodem a Zachodem jest w pewnym zakresie alternatywą dla transportu morskiego.
CZH od 5 lat rozwija współpracę z operatorem logistycznym posiadającym silną pozycję na rynku rosyjskim. Efektem połączenia jej potencjału i rosyjskiego partnera z firmą szwajcarską jest funkcjonujące od kilku lat połączenie Europa Zachodnia - Europa Wschodnia. Rozwój tego projektu umożliwił uruchomić m.in. stałe pociągi do Moskwy.
- Dzięki pozytywnym doświadczeniom w organizacji transportów na rynki Wschodu, w ostatnim tygodniu oficjalnie potwierdzono uruchomienie kolejnego połączenia Niemcy-Sławków-Korea. - podkreśla dyrektor Nogowczyk.
Zaznacza, że CZH wciąż jednak odczuwa niedosyt powodowany przekonaniem, że potencjał Euroterminala pozwala na jego jeszcze pełniejsze wykorzystanie dla organizacji transportu w układzie międzynarodowym. Dlatego spółka nie tylko umacnia dotychczasowe relacje biznesowe, lecz także poszukuje nowych partnerów gospodarczych, dysponujących strumieniami ładunków, które mogą przepływać przez Sławków. W ostatnim okresie zidentyfikowaliśmy też nowe rodzaje produktów do transportu, lecz o efektach rozpoczętych działań spółka poinformuje później.
W ocenie CZH, rynek rosyjski wciąż jest jednym z najbardziej interesujących i perspektywicznych obszarów dla zakupów surowców. Dotyczy to np. stali i węgla, lecz również innych towarów, zgodnie z deklarowanym zainteresowaniem klientów. Na skutek wahań koniunkturalnych, w roku 2009 widocznie spadło zapotrzebowanie na surowce do produkcji. Jednak zjawiskiem pozytywnym dla takich firm, jak CZH, był równoczesny spadek cen surowców. W efekcie na rynku przywrócono proporcje, zachwiane w okresie gospodarczego boomu poprzednich lat. Stworzyło to szansę dla wzmocnienia relacji gospodarczych pomiędzy wiarygodnymi i stabilnymi partnerami.
Więcej
