fot. Regan1973, lic. CC BY-SA 4.0Przystanek Miłocin
Sześć stacji i przystanków kolejowych już od najbliższej niedzieli będzie nazywać się inaczej niż dotychczas. O części z wprowadzanych zmian warto wiedzieć, bo nowe nazwy nie przypominają w żaden sposób dotychczasowych.
Zaplanowana na niedzielę zmiana rocznego rozkładu jazdy na polskiej sieci kolejowej przynosi nie tylko zmiany w funkcjonowaniu bardzo wielu połączeń, ale także zmianę nazw kilku stacji i przystanków. Ta, którą zauważy najwięcej podróżnych, dotyczy bez wątpienia najważniejszego dworca kolejowego w Lublinie. Pozostałe odnoszą się bowiem do znacznie mniejszych punktów obsługi podróżnych.
Nazwy przystanków bliższe nazwom miejscowości
– Zmiany nazw przystanków mają przede wszystkim ułatwić pasażerom podróżowanie – mówi Marta Burczyk z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Mają bowiem lepiej precyzować lokalizację danej stacji – tłumaczy. To główny powód, dla którego Daleszewo Gryfińskie, stacja kolejowa na linii nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny położona w województwie zachodniopomorskim, zostanie przemianowana na Daleszewo.
– Nowa nazwa będzie tożsama z nazwą miejscowości – argumentuje nasza rozmówczyni. Również przystanek Zarzeka leżący na linii nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk będzie miał teraz w nazwie nazwę miejscowości, w której w rzeczywistości leży. Ponieważ istnieje już stacja Skoki w zupełnie innej części kraju, otrzyma on nazwę Skoki-Borowa. Przystanek Leonów na linii nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice leżący w województwie mazowieckim stanie się przystankiem Nowa Sucha, a Grzędzice Stargardzkie (na linii 351 Poznań Główny – Szczecin Główny) stracą przymiotnik „Stargardzkie” i staną się po prostu Grzędzicami.
Kolejna zmiana w Rzeszowie
Stacja Lublin będzie od niedzieli Lublinem Głównym. To silny w ostatnich latach trend zmian. Przypomnijmy, że stacja Zielona Góra jest od niedawna Zieloną Górą Główną, a dawny Rzeszów – Rzeszowem Głównym.
Niebawem w Rzeszowie nastąpi jeszcze jedna zmiana. – Przystanek Miłocin zmieni nazwę na Rzeszów-Miłocin – zapowiada Marta Burczyk. Dawna wieś Miłocin została 1 stycznia tego roku przyłączona do Rzeszowa. Leżący na terenie dzisiejszego osiedla Miłocin – św. Huberta przystanek znajduje się przy linii nr 71 Rzeszów Główny – Ocice.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.