W przejściu podziemnym zmodernizowanej stacji w Czechowicach-Dziedzicach pojawiły się murale. Wśród wielu malunków znajdziemy historię czechowickiego przemysłu, fabryki zapałek, walcowni lub fabryki rowerów. Znajdziemy także mapę kolei z Krakowa do Wiednia. Nie zabrało także charakterystycznej dla gminy lokalnej przyrody. Nowe przejścia podziemne zostały wyposażone w system monitoringu, który ma zapobiegać zniszczeniu malunków.
Jak mówi nam rzeczniczka prasowa Budimexu Magdalena Małecka, murale są jeszcze cały czas w trakcie realizacji. Malunki wykonywane są przez kilku artystów jednocześnie. Poza muralami w Czechowicach podobne powstaną także w Zabrzegu, a także Goczałkowicach – Zdroju. Jednak w przypadku Goczałkowice malunki będą wykonane przez grupę uczniów z Bielskiego Liceum Plastycznego.
Zapytaliśmy także skąd pomysł na murale? – Dziś mało kto się zastanawia nad miejscem, w którym przebywa, dlatego trzeba przekazywać wiedzę o korzeniach młodszym. Dworzec jest odpowiednią przestrzenią, na której możemy opowiedzieć o miejscu, które ma wpływ na nas, a dzięki temu wokół nas jest po prostu piękniej - powiedziała Magdalena Małecka, która sama uwielbia murale.
O przebudowie czechowickiego dworca można przeczytać
tutaj. O postępach przy przebudowie stacji i linii kolejowych
informowaliśmy natomiast jesienią 2022.