Ulga dla honorowych dawców krwi, w wysokości 33%, wprowadzona została w styczniu 2021 roku, w środku pandemii koronawirusa. Miała ograniczony zakres obowiązywania i zdarzało się, że wprowadzała pasażerów w błąd. 1 lipca zniesiono stan zagrożenia epidemicznego COVID-19, kończy się więc obowiązywanie ulgi dla pasażerów, chociaż są pewne wyjątki.
Ministerstwa Zdrowia podało, że od 1 lipca zniesiono "stan zagrożenia epidemicznego COVI-19", w związku z tym zniesiono wszystkie ograniczenia i nakazy związane z epidemią. Niestety przestają obowiązywać też niektóre przepisy dotyczące kolejowych ulg. Dotyczy to ulgi dla honorowych dawców krwi u różnych operatorów kolejowych, w tym PKP Intercity.
Jak czytamy w regulaminie ulgi na stronie PKP Intercity „ulga dotyczy honorowych dawców krwi, którzy w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do ulgowego przejazdu jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA krwiodawstwa i krwiolecznictwa”.
Ulga miała zachęcić Polaków do oddawania krwi i osocza w czasie epidemii. Nie obejmowała osób, posiadających odznakę i legitymację honorowego dawcy krwi, które nie oddawały krwi lub osocza w odpowiedniej ilości podczas pandemii, a odznakę i legitymację otrzymały przed pandemią. Za to była krytykowana.
Zdarzały się sytuacje, gdy pasażerowie kupowali bilety z ulgą nie wgłębiając się w regulamin (o co było łatwo zwłaszcza w biletomatach), nie będąc świadomymi ograniczenia jej obowiązywania do honorowych dawców, którzy oddawali krew lub osocze w czasie pandemii, a nie np. przed nią. Zdarzały się wezwania do uiszczenia opłat dodatkowych dla pasażerów, którzy kupili taki bilet, posiadając legitymację i odznakę hdk.
PKP Intercity wydłuża działanie ulgi do końca roku (aktualizacja)
Co w zamian? PKP Intercity, jak poinformowało w oświadczeniu wydanym ostatniego dnia czerwca, że będzie respektować ulgę do końca roku. Zaświadczenia z punktów zbiórki krwi, potrzebne do skorzystania z ulgi, wydawane były jednak tylko do 30 czerwca.
– W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, informujemy, że honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33%, mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie, pod warunkiem posiadania ważnego zaświadczenia poświadczającego uprawnienie do tej ulgi, które zostało wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca 2023 r. (uprawnienie przysługuje przez okres 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia) – podała spółka.
Co z kolejami regionalnymi?Ulga przestanie obowiązywać w Kolejach Mazowieckich. – Natomiast Ci, którzy bilet z ulgą kupili z wyprzedzeniem, przed 1 lipca, mogą się spodziewać, że bilet taki będzie uznany za pracowników Kolei Mazowieckich za ważny – powiedziała Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich. Ulga znikanie także z cenników innych kolejowych operatorów regionalnych.
Większość operatorów regionalnych nie będzie oferować zniżek dla oddających krew. Chociaż wśród przewoźników są chlubne wyjątki. Np. Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) umożliwia dawcom zakup dobowego biletu na swoje pociągi za złotówkę. W Warszawie, w obszarze miasta (strefa 1), honorowi dawcy krwi mogą korzystać z kolei regionalnej (SKM, Koleje Mazowieckie, WKD) nie płacąc za bilet, na podstawie miejskich przepisów przewozowych. W większości kraju, w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej, honorowi dawcy również nie płacą za bilet. Zasady przewozu osób z odznaką w poszczególnych miastach zebrano w jednym miejscu
TUTAJ.