Jeszcze na początku 2012 roku nieduży, secesyjny budynek nastawni przy Moście Teatralnym w Poznaniu znajdował się złym stanie. Niewiele brakowało, a zostałby całkowicie zdewastowany. Jednak pojawili się nowi najemcy i inwestorzy, którzy zdecydowali się na jego remont.
Efekt remontu zaskoczył wszystkich - budynek stał się bardziej nowoczesny, jednak przy tym nie zatracił swojego dawnego charakteru. Nowy wygląd nastawni opracowała pracownia architektoniczna Front Architects.
Czy to pierwszy projekt pracowni architektonicznej Front Architects powiązany z kolejnictwem?
Wojciech Krawczuk, Front Architects: - Nie jest to pierwszy projekt związany z kolejnictwem, podczas poszukiwania siedziby dla naszej pracowni roztaczaliśmy wizje zaadaptowania tego budynku jak również nieobecnych już budynków kolejowych przy dworcu Poznań-Garbary czy przy przejeździe kolejowym na ulicy Naramowickiej.
Ile czasu zajęła realizacja projektu?
- Czas jaki był potrzebny na realizację projektu to około pół roku. W międzyczasie omawialiśmy z inwestorem wiele zagadnień zarówno tych związanych z zakresem prac remontowo-adaptacyjnych, rozbudowy o nowy budynek jak również związanych z wyposażeniem wynikającym z technologii kuchni czy też aranżacji wnętrz.
Skąd pomysł na takie zaaranżowanie nastawni? Czy jest to wizja inwestora czy architektów?
- Pomysł na "kolejową" aranżację wziął się przede wszystkim z potrzeby miejsca, z jego lokalizacji i wcześniej pełnionej funkcji. Oczywiście nie byłby dzisiaj obiektem o takim charakterze, gdyby nie jego właściciele, którzy zawczasu dostrzegli potencjał tego miejsca, a poprzez rodzinne korzenie związane z kolejnictwem postanowili o jego przetrwaniu w tej formie.
W jakim stanie znajdował się budynek przed remontem?
- Budynek został przejęty we właściwym momencie (z braku określonych potrzeb, po wprowadzeniu współczesnych systemów zarządzania zwrotnicami stał się on w pewnym momencie niepotrzebny w strukturze kolejowej), gdzyż trwająca jego dewastacja nie posunęła się na tyle daleko, aby nie było już co ratować.
Czy w Nastawni funkcjonuje już izba pamięci PKP i galeria związana z kolejnictwem?
- W Nastawni, będącej klubo-kawiarnią, znajdują się już pamiątki związane z PKP, są to różnego rodzaju tablice, sygnalizatory, lampy czy elementy wyposażenia wagonów kolejowych. Na piętrze gdzie znajduje się wielofunkcyjna sala z widokiem na tory kolejowe przewidziano miejsce na okresowe wystawy tematyczne, w tym również związane z kolejnictwem.