Infrastruktura polskich dworców kolejowych w porównaniu do europejskich odpowiedników jest słaba? Tak wynika z rankingu 50 największych dworców kolejowych w Europie. Nie ma w nim żadnego polskiego przedstawiciela. Najlepszymi trzema dworcami okazały się: Zurych, Wiedeń oraz Berlin. Z kolei najgorsze warunki panują na bremeńskim dworcu. Ogólnie rzecz ujmując, najgorsze dworce kolejowe mają mieć Niemcy!
Analizując 50 najbardziej ruchliwych lokalizacji w Europie, Europejski Indeks Dworców Kolejowych 2023 wykazał, że główne dworce w Zurychu, Wiedniu i Berlinie oferują najlepsze warunki dla podróżnych na starym kontynencie. Biorąc pod uwagę światową reputację Niemiec i ich sąsiadów w zakresie doskonałości w transporcie kolejowym, te czołowe miejsca nie mogą być zaskoczeniem. Jednak w dalszej części listy pojawia się coś bardziej nieoczekiwanego. Spośród wszystkich 50 ocenionych dworców aż sześć najgorszych stacji znajduje się w… Niemczech.
16 kategorii oceny
W rankingu dworzec kolejowy mógł zdobyć maksymalnie 123 punkty. Dworce oceniane były w 16 różnych kategoriach, takich jak godziny otwarcia dworca, rodzaj sprzedawanych biletów i czas oczekiwania na ich zakup, opóźnienia pociągów, informacje pasażerskie, dostępność wind, łazienki dostosowane dla osób niepełnosprawnych/z ograniczoną mobilnością; dostępność sklepów, restauracji, saloników biznesowych, aplikacji na telefon, darmowego Wi-Fi; łączności z sieciami kolei podmiejskich; międzynarodowy obszar oddziaływania; konkurencyjność operatorów i współpracę z aplikacjami, takimi jak Uber, Bolt czy Lyft.
Najbardziej przyjaznym pasażerom dworcem kolejowym okazał się, kolejny raz, dworzec główny w szwajcarskim Zurychu, który uzyskał 102 punkty, wyprzedzając wiedeńskiego odpowiednika o osiem punktów. Trzecie miejsce zajął dworzec główny w stolicy Republiki Federalnej Niemiec. W czołowej dziesiątce znalazły się również dworce w Bernie, Utrechcie, Frankfurcie, Neapolu, Amsterdamie, Paryżu (Gare du Lyon), Oslo. Dziesiąte miejsce zajął drugi dworzec w austriackiej stolicy, Meidling.
Nie wszystkie dworce w Niemczech działają dobrze
Zaskakujący jest fakt, że w Niemczech, które uważane są za kraj z dobrze działającym system transportu kolejowego, zdaniem twórców rankingu, znajduje się aż sześć „najgorszych” dworców. Niechlubne, ostatnie miejsce zajął dworzec główny w Bremie, który uzyskał zaledwie 39 punktów. Należy jednak zauważyć, że sporo niemieckich dworców, jak np. Monachium czy Stuttgart, znajdują się w olbrzymiej przebudowie.
W piątej dziesiątce znalazły się również dworce w Helsinkach (Central), Paryżu (Haussmann Saint Lazare, Châtelet-Les Halles), Birmingham (New Street), Essen, Berlinie (Ostkreuz, Gesunbrunnen, Zoologischer Garten) i Monachium (Pasing).
Podobny ranking ma branża lotnicza
Tworzenie takich rankingów nie zawsze jest obiektywne, a prezentowane treści nie są rzetelnie przedstawione. Powyższy ranking nie uwzględnia dworców w wielu europejskich państwach. Europa to nie tylko Austria, Francja, Niemcy i Szwajcaria, ale także np. Bułgaria, Grecja, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwecja czy Węgry.
Podobny ranking, który w ogóle nie jest wiarygodny, ma branża lotnicza. Co roku Skytrax udostępnia ranking najlepszych na świecie linii lotniczych czy lotnisk. Sęk w tym, że ranking jest przedpłacony. Aby być skategoryzowanym trzeba uiścić niemałą opłatę. Przez wiele lat Lufthansa była uznana przez Skytrax za pięciogwiazdkową linie lotniczą, podczas gdy było i jest jasne, że serwis niemieckiego przewoźnika nigdy nie był aż tak dobry. Był poprany, powiedziałbym, że zwykły, lecz nic więcej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.