Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Na jakich trasach pojadą wagony Combo?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
29-04-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Na jakich trasach pojadą wagony Combo?
PKP Intercity odebrało pierwsze cztery z 60 wielofunkcyjnych wagonów Combo. To pojazdy przyjazne osobom niepełnosprawnym, rodzinom i dzieciom oraz rowerzystom. Będą jeździć na wielu popularnych trasach. Modernizacja taboru była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich.

Wagony Combo to pierwsze tego typu pojazdy w Polsce, w których, podczas modernizacji zadbano o odpowiednie wycieszenie wnętrz wagonów, wydzielono przedziały rodzinne i dla osób z niepełnosprawnościami. W każdym pojeździe jest też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

– Dzięki Funduszom Europejskim i rządowemu programowi Dostępność Plus inwestujemy w rozwój polskiej kolei. Dążymy do tego, by kolej odpowiadała na potrzeby wszystkich grup pasażerów, w tym również osób z niepełnosprawnościami. Chcemy, aby podróże były coraz bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Wagony Combo to kolejny krok w osiągnięciu tego celu. Pomoże w tym również przystąpienie PKP Intercity do Partnerstwa na rzecz Dostępności – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Wagony Combo mają wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchu. W specjalnym przedziale są dwa pełnowymiarowe fotele i dwa miejsca na wózek inwalidzki z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa. Miejsca są wyposażone między innymi w panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją, przyciski SOS i stoliki. Rampa (ręczna) pozwala osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do wagonu. W części wagonów dla niepełnosprawnych są zainstalowane automatyczne drzwi przedziałowe.

Wszystkie piktogramy są przetłumaczone na alfabet Braille’a. Pojazdy posiadają również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toalety są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na jakich trasach zobaczymy wagony Combo?

Wielofunkcyjne wagony Combo są także przystosowane do potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Pojazdy posiadają dwa wydzielone przedziały dla opiekunów z dzieckiem.
W zależności od miejsca do siedzenia podróżni będą mogli korzystać z indywidualnych lub czteroosobowych stolików. Do dyspozycji każdego pasażera będą gniazdka elektryczne oraz gniazda USB. W wagonie będzie dostęp do bezprzewodowego internetu i system informacji pasażerskiej.

Z Combo skorzystają osoby podróżujące na trasach:

  • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – Białystok;
  • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – Białystok
  • Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – Świnoujście;
  • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski;
  • Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.

PKP Intercity partnerem Dostępności Plus

Program Dostępność Plus, realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od 2018 roku, to pierwsza kompleksowa inicjatywa polegająca na niwelowaniu barier w przestrzeni publicznej, w tym architektonicznych i komunikacyjnych. Celem programu jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr i usług, podnoszenie jakości życia i zagwarantowanie możliwości samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym wszystkim osobom.

– Zainwestowaliśmy już ponad 8,5 miliarda złotych w poprawę dostępności szkół, uczelni, szpitali, urzędów, parków, instytucji kultury czy dworców kolejowych i autobusowych – podkreśla wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Jednym z elementów programu jest Partnerstwo na rzecz Dostępności. To deklaracja, do której przystąpiło już 200 firm, instytucji i samorządów. Od 29 kwietnia w gronie partnerów dostępności jest też PKP Intercity. W ten sposób spółka zobowiązała się do poszerzenia swoich działań na rzecz osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami i seniorów.

Zgodnie z planami w 2021 roku do floty PKP Intercity dołączy blisko 150 nowych lub zmodernizowanych wagonów. Wszystkie będą spełniać wymogi dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a część z nich, w tym wagony Combo, będzie przystosowana również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wagony Combo uzyskały certyfikat „Transport bez barier” przyznany przez Fundację Integracja.

Fundusze na dostępność

Wagony są modernizowane przez Konsorcjum Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki. Zgodnie z planami wszystkie składy mają zostać odebrane do końca 2021 roku. Modernizacja wagonów to część dwóch projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania wynosi 91,5 miliona złotych. Łącznie PKP Intercity otrzymało ze środków unijnych na lata 2014-2020 ponad 653 miliony złotych.

Zdjęcia pojazdów można obejrzeć tutaj.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5