W ramach wspólnej inicjatywy PKP SA oraz Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej (DG HOME) w najbliższych tygodniach na dworcach kolejowych oraz w pociągach testowane będą nowoczesne urządzenia detekcyjne do wykrywania materiałów wybuchowych.
Inicjatorem nawiązania współpracy z Komisją Europejską w obszarze zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów podróżujących koleją było Przedstawicielstwo PKP w Brukseli. Działania podjęte w tym obszarze będą skupiały się m.in. na przeszkoleniu pracowników kolei i wykorzystaniu nowoczesnych mobilnych urządzeń detekcyjnych na dworcach kolejowych i w pociągach. Testy będą trwały pół roku.
– Są to działania profilaktyczne, ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa (...). Obecnie jesteśmy na etapie roboczych ustaleń i rozmów wewnętrznych, a także z Komisją Europejską co do daty ich rozpoczęcia oraz sposobu ich przeprowadzenia na terenie Polski – powiedział Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.
Jak będą przebiegać testy?
Do testów ma zostać użytych kilka urządzeń mobilnych (przenośnych) do detekcji materiałów wybuchowych i chemicznych, które Komisja wypożyczyła staraniami przedstawicielstwa PKP w Brukseli za darmo.
– Nie ponosimy żadnych kosztów ich użytkowania, sprzęt ten jest także ubezpieczony przez Komisję. Takie urządzenia będą testowane na dworcach kolejowych oraz w pociągach spółek z Grupy PKP – głównie w kontekście przewożonego bagażu. Stąd nie będzie żadnych bramek itp. Testy te opierają się na podobnym jak na lotniskach systemie wyrywkowej kontroli sprawdzania bagażu pod kątem materiałów wybuchowych i groźnych substancji chemicznych za pomocą skanujących pasków, które po dotknięciu (prze-ciągnięciu po bagażu) wkłada się do mobilnego, przenośnego detektora – wyjaśnia Stilger.
Jak dodaje, kwestie związane z lokalizacjami testów i tym, kto będzie je wykonywał, są aktualnie w fazie wspomnianych wewnętrznych ustaleń wynikających z różnych kompetencji i ról poszczególnych służb (egzekwowania prawa) i personelu kolejowego w Polsce. Do przeprowadzenia takich testów przez dedy-kowany personel kolejowy PKP na stacjach kolejowych oraz w pociągach konieczna jest bezpośrednia współpraca z Policją bądź Strażą Graniczną.
Cel - wypracować normy dla przenośnych detektorów
Na początku dobrowolnym programem objętych jest pięć najpowszechniejszych typów sprzętu do wykrywania stosowanego w przestrzeni publicznej (ręczne/mobilne wykrywacze materiałów wybuchowych i substancji chemicznych, konwencjonalne urządzenia rentgenowskie, przechodnie wykrywacze metali, ręczne wykrywacze metali, sprzęt do wykrywania śladów materiałów wybuchowych).
Ten pilotażowy program ma potrwać maksymalnie pół roku. Wnioski z testów posłużą Komisji Europejskiej do dalszych prac w zakresie harmonizacji norm technicznych dla tego typu urządzeń, dedykowanych transportowi kolejowemu.
– Bezpieczeństwo na kolei, zarówno w wymiarze safety, jak i security, pozostaje dla mnie jako szefa Grupy PKP jednym z najważniejszych priorytetów. Obecna sytuacja geopolityczna i wynikające z niej ryzyka niestabilności w wielu obszarach gospodarki wymagają od nas powzięcia dodatkowych proaktywnych działań. Współpraca z Dyrekcją ds. Spraw Wewnętrznych KE jest przejawem troski o pasażera i zapewnienia bezpieczeństwa dworców i podróżowania koleją w naszym kraju – podsumował spotkanie dr Alan Beroud, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych SA.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.