Jaka jest najlepsza technika i system docierania do pasażerów z informacją o rozkładzie jazdy pociągów, czy możliwe jest jedno wspólne „okienko” z informacją o ofercie różnych przewoźników, podobnie jak jeden rozkład jazdy w miejsce trzech lub nawet czterech obecnie wiszących na dworcu - nad tym dyskutowała 20 lipca Rada Przewoźników, działająca przy spółce PKP Polskie Linie Kolejowe.
Wraz z liberalizacją rynku kolejowego, ruch pasażerski obsługiwany jest na tych samych odcinkach przez pociągi różnej klasy (ekspresy, dalekobieżne pospieszne, osobowe, podmiejskie) różnych przewoźników. Proces nasila się, ponieważ ze spółki Przewozy Regionalne odchodzą kolejne samorządy wojewódzkie, tworząc własne spółki przewozowe.
Dlatego na dworcach pasażer ma dziś zafundowany kolorowy zawrót głowy, od kilku plansz z rozkładami jazdy pociągów. Mniej sprawni, nie mogą się połapać lub wybierają nieoptymalne dla siebie rozwiązania. Bywa, że na niektórych dworcach nie są w ogóle zapowiadane przez megafony wjazdy i odjazdy pociągów pewnych przewoźników.
- Dziś podczas posiedzenia rady chodziło przede wszystkim o zebranie opinii o różnych zasadach i o skuteczności systemów informacji oraz rozpoczęcie wstępnej dyskusji, który z nich i na jakich zasadach mógłby być najbardziej przyjazdy pasażerom – powiedział nam Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PLK - Uzgodniono też zasady dalszej współpracy w celu usprawnienia i ujednolicenia procesu informacji.
Swoje uwagi i propozycje w tych sprawach przewoźnicy, administrator infrastruktury oraz inne spółki, typu TK Telekom, mają zgłosić na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się za miesiąc.
Zdaniem Siemieńca, na tym etapie nie ma „faworyta” do wyboru administrowania tak zintegrowaną informacją. Do miana tego aplikowała przed kilku miesiącami spółka Dworzec Polski, z grupy PKP SA, ale na tym etapie bardziej wskazane wydaje się wybór PLK, który jest źródłem informacji także dla przewoźników.
Rada Przewoźników - to zespół doradczy, kierującym swoje wnioski do zarządu PKP PLK, który zaczął działać z początkiem tego roku. W jego posiedzeniach zwykle uczestniczą przedstawiciele MI oraz UTK.
Więcej
