13 kwietnia Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zakończyło trwającą od stycznia procedurę naboru wniosków na współfinansowanie projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania w dziedzinie transeuropejskiej sieci transportowej z Funduszu TEN-T ogłoszonego przez Komisję Europejską.
Do Komisji Europejskiej przekazano następujące aplikacje:
-
Intermodal Container Yard – logistyczna brama Pomorza! – wniosek został opracowany przez PCC Intermodal,
-
Przebudowa infrastruktury dostępu kolejowego do Portu Gdynia – wniosek został opracowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia,
-
Rozbudowa Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w Gdańsku – wniosek został opracowany przez DCT Gdańsk,
-
Modernizacja linii kolejowej Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki – prace przygotowawcze – wniosek został opracowany przez PKP PLK.
Ponadto, Polska uczestniczy w projekcie pn. Preparatory studies and activities of the organizational structures of RFC8 “Bremerhaven/Rotterdam/Antwerp- Aachen/ Berlin-Warsaw- Terespol (Poland-Belarus border)/Kaunas” in terms of necessary measures to make the corridor operational until 10.11.2015,składanym przez grupę 5 wnioskodawców z: Niemiec, Belgii, Litwy, Holandii oraz Polski. Wnioskodawcą wiodącym jest PKP PLK.
Pierwszy etap prekwalifikacji polegał na ocenie przez ministerstwo propozycji przedsięwzięć, m.in. pod kątem spełnienia celów konkursu określonych przez Komisję Europejską. W ramach tego etapu resort otrzymał i przeprowadził ocenę 24 propozycji projektów zgłoszonych przez 11 wnioskodawców. W wyniku prekwalifikacji 4 propozycje projektów zostały odrzucone ze względu na niespełnienie celów konkursu. W przypadku 8 projektów wnioskodawcy otrzymali warunkową zgodę na udział w konkursie (po wyjaśnieniu kwestii wątpliwych, m.in. ryzyka podwójnego finansowania projektów, tj. z dwóch funduszy unijnych). Pozostałe 12 propozycji projektów uzyskało aprobatę ministerstwa i tym samym możliwość ubiegania się o dofinansowanie UE.
W drugim etapie naboru wniosków odbyła się ich weryfikacja i poprawa na podstawie uwag zgłoszonych przez resort. W tym etapie wnioskodawcy przekazali do resortu 5 wniosków. Wszystkie przeszły weryfikację Ministerstwa pod kątem spełnienia warunków wpisywania się w cele konkursu oraz zgodności z zasadami kwalifikowania określonymi w programie konkursu. Projekty były badane również pod kątem technicznym oraz zgodności z dokumentami strategicznymi z zakresu polityki transportowej i rozwoju infrastruktury transportowej. Ostateczna weryfikacja zakończyła się pozytywnie. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zatwierdziło i – zgodnie z terminem ogłoszonym przez Komisję Europejską – przekazało do dnia 13 kwietnia 2012 r. do KE 4 wnioski aplikacyjne o łącznej wartości 31,48 mln euro. Polska ma szanse na uzyskanie dofinansowania z Funduszu TEN-T w wysokości 5,30 mln euro.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone przez Komisję Europejską w lipcu br. Następnie będą podlegały zatwierdzeniu przez specjalny Komitet Pomocy Finansowej TEN-T, złożony z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich UE. Wnioskodawcy, których projekty zostaną zatwierdzone do współfinansowania w ramach ww. procedury, zostaną zaproszeni przez Komisję Europejską w celu wypracowania konkretnych zapisów Decyzji o przyznaniu pomocy finansowej dla każdego z zaakceptowanych projektów. Planuje się, że Decyzje będą podpisywane od września 2012 r.