Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Janowie Lubelskim zwiększenie budżetu na program Kolej Plus. W jego ramach budowane ma być m.in. połączenie kolejowe do tego miasta. Poza tym projektem do realizacji zakwalifikowały się łącznie 34 projekty.
Morawiecki zapowiedział, że budżet na Kolej Plus zwiększy się dwukrotnie – z 5,5 mld złotych do 11 mld złotych. Z tych pieniędzy będą mogły korzystać samorządy, które zgłosiły swoje projekty i zakwalifikowały się one do finalnej listy programu. 85% kosztów najważniejszych kosztów budowy będzie finansowanych właśnie z budżetu państwa, reszta – przez samorządy.
– Wraca moda na kolej i bardzo się z tego cieszę, bo kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny, szybki i jednocześnie przyjazny dla środowiska naturalnego – mówił Mateusz Morawiecki.
– Sprawcze państwo musi umieć zajmować się wieloma sprawami jednocześnie. Mamy kryzys za naszą wschodnią granicą, kryzys z uchodźcami, problemy gospodarcze, ale musimy stawiać cały czas na rozwój, żeby miasta i miejscowości mogły się rozwijać – dodał.
Z 47 projektów do realizacji 34Zwiększenie kwoty na program mający służyć odbudowie i budowie linii kolejowych do miejscowości, gdzie jej brakuje, zapowiedział już 1 kwietnia wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
– Chcemy nagrodzić zaangażowanie tych wnioskodawców, którzy wykazali się determinacją i chcieli ten proces przywracania ruchu kolejowego, przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, potoczyć na swoim terenie, w swoich małych ojczyznach – mówił Bittel.
Wartość 47 projektów, które przeszły do ostatniego etapu kwalifikacji, to około 18 mld zł. Ostatecznie zrealizowane zostaną 34 projekty, których wartość to 11 mld zł, a prace obejmą łącznie 1203 km linii kolejowych. Bez wątpienia konieczność zwiększenia kwoty wynika z drożyzny, która panuje na rynku wykonawców. Jak poinformowało w komunikacie ministerstwo, projekty w Programie obejmują:
• 10 projektów dot. rewitalizacji linii na łączną długość ok. 315 km,
• 14 projektów dot. odbudowy lub rozbudowy linii na łączną długość ok. 516 km,
• 7 projektów dot. budowy nowych linii na łączną długość ok. 189 km,
• 3 projekty dokumentacyjne dotyczące ok. 183 km linii kolejowych.
Przetargi jeszcze w 2022 roku– Możliwa jest realizacja w pierwszej kolejności 17 projektów liniowych w ramach dostępnej alokacji, a po jej zwiększeniu – łącznie 34 projektów liniowych w ramach Programu. Pierwsze przetargi mogą ruszyć pod koniec 2022 roku, co będzie uzależnione od podpisywania umów pomiędzy PKP PLK SA a poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego zakresie wspólnej ich realizacji – czytamy w komunikacie.
Lubelskie, gdzie premier Morawiecki poinformował o wzroście wartości Kolej Plus, zrealizuje wszystkie 5 projektów wcześniej zaplanowanych:
- budowę nowej, zelektryfikowanej linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj (w Janowie właśnie pojawił się premier Morawiecki),
- rewitalizację połączenia Chełm – Włodawa wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w mieście Włodawa,
- modernizację linii kolejowych nr 69 i 72 na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek,
- budowę linii kolejowej Lublin – Łęczna – LW Bogdanka,
- elektryfikację linii kolejowej nr 30 Łuków – Lublin.
Poniżej kompletna lista projektów Kolej Plus do realizacji