Kombud opracował mobilny symulator sterowania ruchem pociągów. Aplikacja jest skierowana przede wszystkim do studentów kierunków poświęconych kolejnictwu i uczniów, którzy planują związać swoją przyszłość zawodową z koleją. Można ją ściągnąć za darmo za pośrednictwem Google Play. Z aplikacji skorzystają również uczestnicy praktyk z radomskiego technikum, z którym Kombud podpisał umowę.
Transport kolejowy, obok lotniczego, uchodzi za najbezpieczniejszą formę przemieszczania się. W Polsce codziennie uruchamianych jest kilka tysięcy pociągów. Składy pokonują setki kilometrów i mijają dziesiątki stacji, wiele z nich – bez postoju. Żeby tak natężony ruch pociągów był bezpieczny, niezbędny jest system sterowania ruchem kolejowym (srk). Na bezpieczeństwo na kolei składa się szereg elementów, od automatycznych czujników i sygnalizatorów, poprzez skomplikowane programy komputerowe oraz rozwiązania wykorzystujące transmisję danych. Nad tym wszystkim czuwa człowiek.
– Jednym z ogromnych wyzwań, z którymi boryka się polska kolej jest luka pokoleniowa. Wiele szkół kształcących kolejarzy zniknęło, brakuje maszynistów, inżynierów i młodych dyżurnych ruchu. Dlatego, jako firma opierająca swoją działalność na wiedzy i innowacjach, chcemy pokazać studentom na czym polega projektowanie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, a uczniom pomóc w zdobywaniu wiedzy – mówi Anna Szczygielska, dyrektor ds. rozwoju w ZA Kombud S.A.
Aplikacja symuluje w prosty sposób sterowanie ruchem pociągów na niewielkiej, fikcyjnej stacji Mor Mały, wyposażonej w urządzenia komputerowe typu MOR (monitorowe odwzorowanie ruchu). Zadaniem użytkownika jest prowadzenie ruchu pociągów zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Aplikacja jest prosta, wykorzystano w niej interfejs graficzny, odwzorowujący w uproszczony sposób prawdziwe oprogramowanie srk.
– Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z pracą na kolei, może spróbować pokierować pociągami na stacji MOR – mówi Krzysztof Matuszewski, projektant systemów w ZA Kombud S.A.– Aplikacja pozwala zapoznać się z systemem prowadzenia pociągów w bezpieczny sposób i zgodnie z rozkładem jazdy. Uczy spostrzegawczości i odpowiedzialności – dodaje Matuszewski.
Kombud współpracuje z Wydziałem Transportu i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Firma wyposażyła stanowiska laboratoryjne, organizuje seminaria przybliżające nowoczesne trendy w projektowaniu sterowania ruchem kolejowym oraz praktyki zawodowe prezentujące praktyczną stronę produkcji i eksploatacji urządzeń.
Kombud podpisał również umowę z Zakładem Doskonalenia Zawodowego. Uczniowie radomskiego technikum wezmą udział w praktykach zawodowych, na których zapoznają się ze specyfiką pracy w nowoczesnym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Najlepsi absolwenci mają później szansę na zatrudnienie w spółce.
Aplikacja dla telefonów i tabletów z systemem Android jest dostępna za darmo w sklepie Google Play pod nazwą „Symulator MOR”. Można ją też ściągnąć za pośrednictwem strony internetowej kombud.com.pl.
Zapraszamy na V Kongres Kolejowy, który odbędzie się 28 października 2015 roku w Katowicach. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi analiza polskiego rynku kolejowego oraz kwestia przygotowania inwestycji w infrastrukturze kolejowej.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz TUTAJ.
