W tym roku przewozy węgla kamiennego koleją są zdecydowanie mniejsze niż w zeszłym. To efekt spadku produkcji przemysłu i hutnictwa, które są najbardziej energochłonne i zużywają najwięcej węgla i koksu.
Z tego powodu wydobycie węgla ogranicza Jastrzębska Spółka Węglowa. To efekt spadku produkcji stali i mniejszego zapotrzebowania hutnictwa na koks, który jest potrzebny do jej produkcji. Dlatego Jastrzębska Spółka Węglowa odczuwa mniejsze zapotrzebowanie na węgiel koksujący, którego jest największym producentem w kraju. Szacuje, że w tym roku zużycie węgla koksującego będzie mniejsze o 3 mln ton niż w 2008 r., a przychody JSW będą mniejsze o 2 mld zł. Kierownictwo JSW już podjęło decyzję, że prace wydobywcze będzie prowadzić tylko 4 dni w tygodniu. Piąty dzień będzie przeznaczony na prace konserwacyjne i utrzymaniowe..
Tracą także przewoźnicy kolejowi, którzy transportują węgiel do koksowni, a następnie hut. A trzeba wiedzieć, że węgiel jest nadal głównym ładunkiem kolei. Stanowi on ok. 40 proc. wszystkich ładunków kolei.
Z powodu spadku produkcji przemysłowej zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię elektryczną, w następstwie czego elektrownie mniej produkują energii i zużywają węgla, który jest przewożony do nich koleją.

* Fot. Janusz Mincewicz.