Resort infrastruktury i rozwoju na przełomie 2015 i 2016 roku planuje rozpocząć wsparcie doradcze dla projektów przewidzianych do realizacji w formule PPP z różnych sektorów.
– Obecnie jednym z głównych źródeł finansowania inwestycji publicznych są Fundusze Europejskie. Polska w latach 2014-2020 ma do zagospodarowania aż 82,5 mld euro. Tak duża pula funduszy i nowe regulacje unijne dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego mogą być bodźcem, który spowoduje, że podmioty publiczne częściej i chętniej będą spoglądały w stronę realizacji przedsięwzięć w tej formule – mówił wiceminister infrastruktury i rozwoju Sługocki podczas IX posiedzenia Zespołu Sterującego Platformy PPP.
Wspomniał też przykłady projektów PPP, w których przygotowaniu uczestniczył resort infrastruktury i rozwoju. Pierwszą tego typu inwestycją, gdzie partnerem publicznym jest strona rządowa to budowa budynku Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. 5 marca 2015 roku podpisano umowę PPP.
Innym przykładem jest Program przebudowy i utrzymania dróg wojewódzkich w województwie dolnośląskim realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W odpowiedzi na ogłoszenie 10 podmiotów prywatnych wyraziło zainteresowanie jego realizacją i zgłosiło wnioski o dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego.
Resort infrastruktury i rozwoju na przełomie 2015 i 2016 roku planuje rozpocząć wsparcie doradcze dla projektów przewidzianych do realizacji w formule PPP z różnych sektorów, Będą one stanowiły wzorce do wykorzystania przez stronę publiczną. Członkowie Platformy PPP rozmawiali o planach w tym zakresie oraz związaną z tym koncepcją szkoleń dla instytucji publicznych.
W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów i innych podmiotów publicznych zrzeszonych w Platformie PPP, która liczy obecnie 114 członków.
Tekst pochodzi z portalu RynekInfrastruktury.pl