Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Discovery Polska przygotowało serię dokumentalną „Polska: Operacja zmiana”. W cyklu 8 odcinków przedstawiono 16 inwestycji zrealizowanych dzięki unijnemu wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko. W drugim odcinku zobaczymy przykład inwestycji transportowych.
Cykl poświęcony jest inwestycjom infrastrukturalnym finansowanym z największego w historii zarówno Polski jak i Unii Europejskiej Programu Infrastruktura i Środowisko. Inwestycje infrastrukturalne przedstawione w odcinkach pokazują wpływ funduszy europejskich na codzienne życie mieszkańców Polski i pozytywne zmiany zachodzące w ich najbliższym otoczeniu.
- Jeździmy po coraz lepszych drogach, korzystamy z szybszych połączeń transportowych, nowoczesnego sprzętu medycznego, zmodernizowanych obiektów kulturalnych. Studenci korzystają z wyremontowanych obiektów dydaktycznych. Poprawił się również stan środowiska naturalnego oraz zwiększyło bezpieczeństwo energetyczne kraju. Cykl audycji przygotowanych przez Discovery Polska pokazuje w ciekawy i sposób przykłady tych zmian – powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło podczas pokazu prasowego, który odbył się 13 marca 2014r. w Warszawie. Do cyklu programów wybrano takie projekty, których zarówno skala jak i znaczenie dla danego sektora mają wyjątkowy charakter. Ponadto są to przedsięwzięcia, których elementem są nowoczesne technologie.
Charakterystyka audycji
„Polska: Operacja zmiana” powstała w formule presenter led documentary. Prezenter – Łukasz Grass – jest narratorem, pasjonatem przygód i aktywnym uczestnikiem akcji. W trakcie podróży poznaje ludzi, którzy realizują unijne inwestycje – z niezwykłym wręcz zaangażowaniem, czasem nawet z narażeniem zdrowia. Prezenter angażuje się we wszystkie akcje, również te wymagające odwagi i skupienia. Czasem musi przełamać własne ograniczenia. Wyzwania są prawdziwe, nie inscenizowane. Każdy odcinek jest dla niego osobistym sprawdzianem – odwagi, odporności, czy mnisiej cierpliwości (np. digitalizacja starych filmów).
W cyklu odcinków pokazany zostanie m.in. terminal kontenerowy w Gdańsku, który jest w stanie obsłużyć największe statki świata. Trafimy na plac budowy gazoportu w Świnoujściu, największej tego typu inwestycji w Europie środkowo-wschodniej. Poznamy również tajniki budowy nowoczesnych tramwajów w Bydgoszczy oraz przyjrzymy się pracy superkomputera Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wspólnie z prezenterem poznamy także najlepszych polskich inżynierów, lekarzy i naukowców. Na Politechnice w Poznaniu przyjrzymy się pracy studentów pracujących nad robotami, które w przyszłości będą pomagały ludziom w akcjach ratowniczych. Wraz z inżynierami z Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej będziemy szukali nadprzewodników – materiałów o niezwykłych właściwościach, które już niebawem zmienią oblicze energetyki, transportu i ochrony zdrowia. Przekonamy się także, w jaki sposób lekarze z Oddziału Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Warszawie dokonują niezwykle skomplikowanej operacji „przez dziurkę od klucza”.
Będzie o Pesie i Tramwajach Warszawskich
Premiera pierwszego odcinka programu odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia 2014 r., o godz. 13.00 tylko na Discovery Channel. Natomiast dcinek drugi będzie poświęcony tranportowi. Jak czytamy w opisie odcinka, Łukasz Grass jedzie do Bydgoszczy, gdzie znajduje się jedna z największych fabryk pojazdów szynowych w Europie. Prowadzący przyjrzy się procesowi powstawania nowoczesnego tramwaju, produkowanego w bydgoskim zakładzie. Samodzielnie zamontuje i pomaluje poszczególne elementy pojazdu oraz podda testom nowoczesne elementy jego wyposażenia.
Następnie kamera odwiedzi Warszawę, do której dzięki funduszom unijnym trafiają tramwaje, pochodzące z fabryki w Bydgoszczy. W stolicy dziennikarz odwiedzi jedną z najstarszych zajezdni tramwajowych, gdzie sprawdzi się, jako motorniczy. Znajdzie się także w centrum zarządzania ruchem, w którym najnowocześniejszy sprzęt koordynuje ruch szynowy stolicy. W drugiej części odcinka prowadzący program trafi na budowę połączenia Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy z Portem Morskim w Gdańsku.