– Struktura właścicielska PKP Energetyka nie będzie wywierać wpływu na realizowanie przez tę spółkę zadań z zakresu dystrybucji energii elektrycznej na rzecz transportu kolejowego – pisze w odpowiedzi na interpelację posła Krzysztofa Tchórzewskiego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Status sieci dystrybucyjnej PKP Energetyka SA., w tym jej przeznaczenie, zasady zarządzania czy rozwoju zostały kompleksowo uregulowane w przepisach ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne i regulacjach III Pakietu energetycznego.
Przepisy te gwarantują również zasady równego traktowania przez OSD (operatora systemu dystrybucyjnego) odbiorców w zakresie ich przyłączenia do sieci oraz dostępu do świadczenia usług dystrybucji, skuteczne sankcje za naruszenie tych zasad przez OSD oraz szczególną drogę rozwiązywania sporów na tym tle przez niezależnego regulatora rynku. W świetle przedstawionych przepisów prawa należy uznać, że nie zachodzi potrzeba aby infrastruktura dystrybucyjna należąca do PKP Energetyka SA, zasilająca między innymi sieć trakcyjną wymagała szczególnego nadzoru czy zarządzania bezpośrednio przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP PLK, bądź pośrednio przez PKP SA.
Dodatkowo PKP Energetyka SA, jako podwykonawca, świadczy usługi na rzecz PKP PLK Standardy świadczenia tych usług określane są przez zarządcę infrastruktury, a całość systemu bezpieczeństwa jest zatwierdzana i nadzorowana przez Urząd Transportu Kolejowego. Zaznaczyć przy tym należy, że obowiązki nakładane na podwykonawców PKP PLK przepisami ustawy o transporcie kolejowym, są takie same dla każdego podmiotu świadczącego określony zakres usług, niezależnie od struktury właścicielskiej jego kapitału.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że PKP Energetyka SA świadczy usługi na rzecz PKP PLK na podstawie wieloletnich umów, co także wpływa na stabilizację działalności zarządcy infrastruktury. Większość tych umów, ze względu na finansowanie działalności PKP PLK środkami publicznymi, zawierana jest w reżimie prawa zamówień publicznych i po prywatyzacji PKP Energetyka S.A. nadal będzie zawierana w tym trybie.
Interesy odbiorców energii elektrycznej są odpowiednio zabezpieczone regulacjami wynikającymi z Prawa energetycznego. Dotyczy to również sytuacji, gdy w roli OSD występuje PKP Energetyka, niezależnie od swojej struktury właścicielskiej. Za istotne należy ponadto uznać przepisy tej ustawy które, co do zasady, obligują przedsiębiorstwa energetyczne do dokonywania przyłączeń odbiorców, czyli również prowadzenia odpowiednich prac modernizacyjnych infrastruktury energetycznej w celu zaspokojenia podwyższonych wymagań odbiorców energii. Powyższe oznacza, że struktura właścicielska PKP Energetyka nie będzie wywierać wpływu na realizowanie przez tę Spółkę zadań z zakresu dystrybucji energii elektrycznej na rzecz transportu kolejowego.
Calą odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dot. prywatyzacji PKP Energetyka przeczytasz na portalu MONITOR
