Jednym z projektów, które będą realizowane w ramach konkursu Gospostrateg jest Innorail. Ma on ułatwić i unowocześnić procedurę zakupu taboru – co ma z kolei pomóc w rozruszaniu tzw. Luxtorpedy 2.0.
Przed miesiącem
informowaliśmy o wynikach wartego 150 mln złotych konkursu Gospostrateg. Rekomendowano prawie trzydzieści projektów, które będą realizować głównie ministerstwa. Górny limit wartości projektów określono na 30 mln zł; ich realizacja ma trwać nie dłużej niż trzy lata.
Piszemy o nich tutaj.
Jednym z projektów jest zgłoszony przez Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, Instytutem Kolejnictwa oraz Akademią Leona Koźmińskiego „Innowacyjny i zestandaryzowany model rozwoju zakupu kolejowego taboru pasażerskiego”. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało „Rynek Kolejowy” o założeniach projektu, któremu nadano nazwę Innoral.
Jak podaje Szymon Huptyś, rzecznik MI, projekt został zaplanowany na 12 miesięcy. Jego celem jest z jednej strony podniesienie jakości i funkcjonalności użytkowanego w Polsce taboru kolejowego, z drugiej zaś opracowanie standardów umożliwiających optymalizację kosztów jego zakupu i eksploatacji.
- Producenci taboru i jego podzespołów oraz krajowi przewoźnicy i organizatorzy transportu uzyskają kompleksowy zestaw informacji wspierający podejmowanie decyzji planistycznych i inwestycyjnych – podaje Huptyś. Jak zaznacza, wyniki prac będą miały wpływ na realizację ujętego w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju projektu strategicznego „Unowocześnienie parku taboru kolejowego” oraz projektu flagowego „Luxtorpeda 2.0” zakładającego rozwój technologii i produkcji polskich pojazdów szynowych.
- Projekt nie zastąpi zamawiających w ich roli przy realizacji zamówień na pojazdy szynowe. Jednak w ramach projektu zostaną opracowane wytyczne dla zamawiających i eksploatujących tabor w oparciu o najnowsze światowe trendy – wyjaśnia przedstawiciel MI. Zdaniem ministerstwa, dzięki Innorail producenci taboru i jego podzespołów oraz krajowi przewoźnicy kolejowi i organizatorzy transportu publicznego uzyskają kompleksowy zestaw informacji niezbędnych do podejmowania decyzji planistycznych i inwestycyjnych.