Koleje Dolnośląskie wyemitowały serię pamiątkowych banknotów z wizerunkami twórcy polskiej państwowości Mieszka I oraz patronki Dolnego Śląska, św. Jadwigi. Pieniądze o nominale 0 euro opracowane zostały we współpracy ze spółką Banknoty Pamiątkowe. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody 15-lecia regionalnego przewoźnika.
Jak informuje przewoźnik, wyjątkowe „zerówki” z Mieszkiem i św. Jadwigą Śląską można kupić w Muzeum Miedzi w Legnicy, gdzie od 13 października otwarta jest jubileuszowa wystawa "15 lat Kolei Dolnośląskich". Są też dostępne u wyłącznego przedstawiciela projektu 0 Euro Souvenir w Polsce, firmy Banknoty Pamiątkowe, na stronie
www.esouvenir.pl.
Emisja banknotów nawiązuje do projektu „Z przeszłości w przyszłość. Poczet królów i książąt na pociągach Kolei Dolnośląskich”, który przewoźnik rozpoczął w czerwcu 2023 r. Inicjatywa polega na wyeksponowaniu wizerunków władców Polski, m.in. Mieszka I, Bolesława Chrobrego oraz św. Jadwigi Śląskiej, na 31 pojazdach należących do przewoźnika. Ich pełna lista znajduje się na stronie 15 lat KD. Obecnie po dolnośląskich torach jeździ już 8 pociągów z piastowskimi patronami.
Kanwą projektu są czarno-białe rysunki autorstwa Aleksandra Lessera – polskiego malarza i krytyka sztuki, który w ramach cyklu uwiecznił 43 postaci królów i władców polskich. Z kolei graficzną reinterpretację dzieł Lessera przygotował legnicki artysta, Piotr Wajs. Spod jego ręki wyszły uwspółcześnione wizerunki, nawiązujące do tradycji animacji komiksowej, dzięki czemu projekt cieszy się dużą popularnością także wśród dzieci i młodzieży.
– Kolekcja banknotów pamiątkowych o nominale 0 euro to dodatkowy element, którego celem jest promocja zarówno Kolei Dolnośląskich, jak i projektu „Z przeszłości w przyszłość”. W ramach serii zaprojektowano dwa banknoty – z wizerunkami Mieszka I oraz św. Jadwigi Śląskiej – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.
0 Euro Souvenir – geneza, idea
Pierwszy banknot 0 euro powstał we Francji w 2015 r. Cztery lata później odbyła się pierwsza polska emisja. Cały nakład 5000 sztuk pamiątkowego banknotu „Warszawa” sprzedano w ciągu jednego dnia. Pomysłodawcą projektu Euro Souvenir jest Richard Faille. W 1996 r. nawiązał współpracę z francuską mennicą państwową Monnaie de Paris w zakresie produkcji spersonalizowanych medali, które mogły być oferowane jako pamiątki osobom odwiedzającym muzea, obiekty turystyczne czy parki rozrywki. Sukces przedsięwzięcia sprawił, że po długich przygotowaniach we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 Euro Souvenir. Projekt błyskawicznie zyskał popularność, a jego zasięg objął inne europejskie kraje.
Wyjątkową cechą pamiątkowego banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim interesujących miejsc lub wizerunków rozpoznawalnych postaci – zarówno historycznych, jak i współczesnych – które nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Dzięki walorom kolekcjonerskim pamiątka dociera do szerokiego grona odbiorców na całym świecie. Choć banknoty 0 Euro Souvenir nie są środkiem płatniczym i jedynie przypominają swoim wyglądem oryginalne banknoty euro, to zawierają podobne zabezpieczenia, m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy elementy UV. Banknoty 0 Euro Souvenir produkowane są ze 100 proc. bawełnianego papieru.
Księżna i książę z banknotów
- Księżna Jadwiga Śląska, urodzona pomiędzy 1178 a 1180 r. (dokładna data nie jest znana), wychowywała się na zamku Andechs w Bawarii. Gdy miała 12 lat, została wydana za mąż za śląskiego księcia Henryka I Brodatego. Małżeństwo było bardzo religijne. Oboje w 1209 r. złożyli śluby czystości, a także troszczyli się o rozwój Kościoła katolickiego. Byli fundatorami m.in. klasztoru sióstr cysterek w Trzebnicy. Po śmierci męża Jadwiga zamieszkała właśnie w tym klasztorze. Księżna prowadziła również działalność dobroczynną, starając się ulżyć w niedoli chorym i ubogim. Jadwiga zmarła 14 lub 15 października 1243 r. w Trzebnicy, gdzie została pochowana. 26 marca 1267 r. Jadwigę kanonizował papież Klemens IV.
- Książę Mieszko I urodził się ok. 930 r. i był synem legendarnego Siemomysła z rodu Piastów. To pierwszy poświadczony źródłowo władca Polski, sprawującym władzę od ok. 960 r. Wywodził się z plemiona Polan znad Warty, które zjednoczył z plemionami słowiańskimi z obszarów pomiędzy Odrą a Wisłą. Aby uchronić zachodnie granice przed ekspansją niemiecką pod pretekstem misyjnym, Mieszko zdecydował się przyjąć chrzest za pośrednictwem Czech. Tym samym państwo Polan zyskało silnego sojusznika. Chrzest, do którego doszło w 966 r., włączył państwo Mieszka I na stałe w krąg zachodnioeuropejskiej cywilizacji łacińskiej. Twórca państwowości polskiej zmarł 25 maja 992 r.
Legnickie banknoty 0 euro
W 2020 r. Muzeum Miedzi w Legnicy wyemitowało pamiątkowy banknot 0 euro z Zamkiem Piastowskim i florenem legnickim, a więc pierwszą obiegową monetę na ziemiach polskich. Rok później muzeum w podobny sposób upamiętniło 780. rocznicę bitwy pod Legnicą i 60 lat istnienia Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Obie emisje cieszyły się wielkim zainteresowaniem legniczan i kolekcjonerów.
Kolejną legnicką „zerówkę” wydał w 2021 r. klub piłkarski MKS Miedź Legnica. Okazją był jubileusz 50-lecia. Na banknot trafił motyw Stadionu im. Orła Białego, na którym „Miedzianka” rozgrywa swoje mecze od 1971 r. Teraz czas na Koleje Dolnośląskie. Co ciekawe, spółka została prekursorem w swojej branży.
– Jesteśmy pierwszym w Polsce przewoźnikiem kolejowym, który może pochwalić się banknotem 0 euro. Niewykluczone, że w przyszłości seria będzie kontynuowana. Piastowskich władców przecież nie brakuje, a już szczególnie w naszym regionie – podsumowuje Bartłomiej Rodak.
Najnowsze "zerówki" swoją premierę miały 13 października b.r. podczas jubileuszowej wystawy „15 lat Kolei Dolnośląskich” w Muzeum Miedzi w Legnicy. Ekspozycja dostępna będzie do 30 marca 2024 r.