Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Ministerstwo Infrastruktury: Ulga 95-proc. na kolei nie może być stosowana podwójnie

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
08-03-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Ministerstwo Infrastruktury: Ulga 95-proc. na kolei nie może być stosowana podwójnie
Fot. Kolejarz Dawid, SM42.pl
Fundacja Nowe Spojrzenie uzyskała interpretację Ministerstwa Infrastruktury w sprawie ulgi 95-proc. dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Chodzi o przypadki, kiedy podróże pociągami dwóch osób uznanych za niezdolne do samodzielnej egzystencji, odbywają się na podstawie biletów z ulgą 95%, przeznaczoną dla ich opiekunów.

System ulg na kolei jest dość skomplikowany. W skrócie, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji mają prawo do: 37% ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC, 49% ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów osobowych. Dla opiekuna towarzyszącego w podróży takiej osobie przysługuje ulga 95%. Z kolei osoby niewidome o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do 51-proc. ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC i 93-proc. ulgi na przejazdy w klasie 2. pociągów osobowych, a ich opiekuni – do 95% ulgi.

Jak potwierdza rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska, przewoźnik w ostatnim czasie zanotował zwiększoną liczbę zapytań dotyczących łącznego przejazdu dwóch osób niewidomych wzajemnie powołujących się na to, że są swoimi przewodnikami i że przysługuje im ulga 95%. Sprawą zainteresowała się Fundacja Nowe Spojrzenie, która wystąpiła do Ministerstwa Infrastruktury o wydanie interpretacji przepisów w tej sprawie.

Jak czytamy, w wydanej interpretacji Ministerstwo kategorycznie stwierdza, że odbywanie podróży środkami publicznego transportu zbiorowego przez dwie osoby niewidome bądź osoby uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji na podstawie biletów jednorazowych z ulgą 95% w przypadku, gdy deklarują, że się wzajemnie sobą opiekują lub są dla siebie nawzajem przewodnikami jest niezgodne z przepisami ustawy.

– Z całą stanowczością potępiamy naganne zachowania marginesu osób niepełnosprawnych, które korzystając z niewiedzy i życzliwości osób odpowiedzialnych za sprzedaż i kontrolę biletów wyłudzają przejazdy z nienależną im ulgą. Prosimy przewoźników kolejowych o przykładne karanie takich osób. Jednocześnie pragniemy zwrócić wszystkim uwagę, że zdecydowana większość osób uprawnionych korzysta ze swoich uprawnień zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prawo do otrzymywania zniżki na bilety, nie jest przywilejem osób niepełnosprawnych, jest formą świadczenia mającego w założeniu rekompensować znacznie gorszy dostęp do usług publicznego transportu zbiorowego, a także brak możliwości nabycia uprawnień do prowadzenia samochodów – pisze fundacja.

Interpretację otrzymało też PKP Intercity. – Najistotniejszym, a jednocześnie najbardziej oczywistym i zrozumiałym argumentem wskazanym przez MI, jest fakt, że osoba niepełnosprawna, która sama podczas podróży musi korzystać z pomocy opiekuna lub przewodnika, nie może umożliwić odbycia takiej podróży innej osobie niepełnosprawnej. Z drugiej zaś strony osoba zdolna do bycia opiekunem lub przewodnikiem sama nie wymaga pomocy i dlatego nie przysługuje jej jednocześnie prawo do korzystania z opiekuna/przewodnika – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5