Jedną z form ochrony interesów pracodawcy, zawiązywaną między przewoźnikami kolejowymi a maszynistami są umowy lojalnościowe. Czy faktycznie stanowią one autentyczne zabezpieczeniem? Jakie konsekwencje ponosi maszynista w wypadku jej zerwania?
Proces szkolenia na świadectwo maszynisty jest zazwyczaj długi i kosztowny. Aby zabezpieczyć inwestycję w rozwój swoich pracowników, pracodawcy często sięgają po umowy lojalnościowe. Są to dokumenty, które nakładają na maszynistów zobowiązanie do zwrotu kosztów szkolenia, jeśli zdecydują się opuścić pracę przed upływem określonego czasu od uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu na świadectwo maszynisty.
Umowy lojalnościowe wzbudzają jednak wiele kontrowersji. Niektórzy przewoźnicy traktują je jako narzędzie do zatrzymywania pracowników, prezentując wysokie koszty szkoleń, które mają odstraszyć maszynistów od przechodzenia do konkurencji. W praktyce jednak przewoźnicy często napotykają trudności w wykazaniu rzeczywistych kosztów szkolenia podczas postępowań sądowych.
Analiza błędów popełnianych przez przewoźników w trakcie wytaczania powództw może pomóc w zrozumieniu, dlaczego wiele spraw kończy się oddaleniem roszczeń. Często wynika to z braku rzetelnej dokumentacji czy niewystarczającego udowodnienia faktycznych kosztów poniesionych na szkolenie. Umowy lojalnościowe są regulowane przepisami prawa pracy i umownego. Kluczowe jest określenie, na jakiej podstawie pracodawca może żądać zwrotu kosztów szkolenia. Należy zwrócić uwagę na zgodność postanowień umowy z obowiązującym prawem oraz uświadamianie pracowników w kwestii ich praw i obowiązków. Osoby zobowiązane do zwrotu kosztów szkolenia mają prawo do skutecznej obrony. Może to obejmować analizę samej umowy pod kątem ewentualnych naruszeń prawa, a także zastanowienie się nad ewentualnymi przyczynami odejścia z pracy, które mogą zwolnić pracownika z odpowiedzialności.
Zespół Doradców Gospodarczych TOR zaprasza na szkolenie online
„Narzędzia obrony maszynistów w sprawach o zapłatę z tytułu umów lojalnościowych”, które odbędzie się 24 stycznia. Podczas wydarzenia specjalista w dziedzinie prawa transportu kolejowego przedstawi obowiązujące rozporządzenia, omówi przykładowe formy argumentacji, służące obronie przed roszczeniami przewoźników kolejowych, a także zaprezentuje orzecznictwo przemawiające na korzyść zarówno maszynistów, jak i ich pracodawców.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się na stronie tor-konferencje.pl.
Chcesz zorganizować to szkolenie w swojej firmie w formule zamkniętej? Zapytaj nas o ofertę.
Czekamy na Państwa!