Kilkuset maszynistów oraz zaproszeni goście – z prezesem Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztofem Dylem i wiceministrem transportu Andrzejem Masselem na czele - wzięło udział w Centralnych Obchodach Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego.
Coroczne święto tej grupy zawodowej odbyło się w Polsce już po raz 17. Tym razem Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce zorganizował centralne uroczystości 14 września w Malborku. Podobnie jak w ubiegłym roku, impreza miała rodzinny charakter. Maszyniści obchodzili swoje święto wspólnie z małżonkami.
Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele świętego Jana Chrzciciela, gdzie biskup Józef Wysocki odprawił nabożeństwo w intencji maszynistów. Modlono się również za ofiary niedawnych wypadków kolejowych, wśród których byli maszyniści. Potem prowadzony przez orkiestrę i poczty sztandarowe barwny korowód przemaszerował ulicami Malborka do hali, w której odbyła się akademia. Przemawiali gospodarze i zaproszeni goście. Prezydent ZZM Leszek Miętek skoncentrował się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego. Odniósł się m.in. do raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych po katastrofie w Babach oraz wyroku Sądu Rejonowego w Miastku. Wyraził niepokój, że maszyniści stają się kozłami ofiarnymi, a nie ma winnych za wieloletnie zaniedbania infrastrukturalne i wadliwy system łączności. Zapowiedział, że ZZM nadal będzie dochodził prawdy na temat rzeczywistych przyczyn wypadków oraz walczył o likwidację wszystkich zagrożeń i poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego.
W dalszej części zasłużonym maszynistom wręczano odznaczenia państwowe, resortowe oraz związkowe. Uroczystości zwieńczył piknik na podzamczu.
Inicjatorem Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego był powstały w 1988 roku międzynarodowy związek maszynistów ALE. Należą do niego organizacje z takich krajów jak: Niemcy, Słowacja, Czechy, Węgry, Serbia, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Chorwacja, Bułgaria, Szwajcaria, Holandia, Rumunia, Słowenia, Grecja, Belgia i Polska. Ogółem ALE zrzesza ponad 100 tysięcy europejskich maszynistów. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce jest członkiem tej organizacji od 1991 roku. Wiceprezydentem ALE jest prezydent ZZM Leszek Miętek.
Datę święta wyznaczono na 16 września w połowie lat 90. ubiegłego wieku. W Polsce pierwsze Centralne Obchody Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego odbyły się w 1996 roku - w Czerwieńsku.