Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Maszyniści łatwiej wrócą do pracy. Ministerstwo zmieni prawo

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
07-03-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Maszyniści łatwiej wrócą do pracy. Ministerstwo zmieni prawo
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie świadectwa maszynisty. Chodzi o możliwość łatwiejszego przywrócenia do pracy maszynistów, którzy z różnych przyczyn nie uzyskali nowych dokumentów, wymaganych przez Urząd Transportu Kolejowego.

– Potrzeba zmiany rozporządzenia (…) związana jest z koniecznością uregulowania kwestii dotyczących ponownego dopuszczania do pracy maszynistów, którzy wykonywali czynności na stanowiskach związanych z prowadzeniem pojazdów kolejowych przed wprowadzeniem systemu licencji i świadectw maszynistów, a w związku z przerwą w wykonywaniu zawodu, nie uzyskali dotychczas świadectwa maszynisty – informuje resort.

W rozporządzeniu ma pojawić się dodatkowy punkt, który zakłada, że „w celu przywrócenia do pracy osoby te będą odbywały sprawdziany wiedzy i umiejętności w sposób określony w rozdziale 3 rozporządzenia w sprawie świadectwa maszynisty z uwzględnieniem procesu szkolenia maszynistów realizowanego na podstawie przyjętych u przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury systemów zarządzania kompetencjami”. Sprawdzian wiedzy i umiejętności przeprowadzany będzie przed wydaniem świadectwa maszynisty dla osoby, która uprzednio wykonywała taki zawód.

Ministerstwo określa grupę osób, którym udoskonalenie prawa pomoże wrócić do zawodu. Chodzi o maszynistów, którym do 29 października 2018 r. wymieniono uprawnienia do kierowania pojazdami kolejowymi na licencję maszynisty, jednak do dnia 29 października 2018 r. nie zdołali uzyskać od pracodawcy świadectwa maszynisty.

– W wyniku wejścia w życie projektowanego rozporządzenia przewoźnicy kolejowi będą mieli do dyspozycji większą ilość maszynistów. Przewiduje się, że projektowane rozporządzenie będzie miało korzystny wpływ na rynek pracy – pisze w uzasadnieniu ministerstwo.
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5