W ocenie UTK pasażer, który omyłkowo nabył bilet z niewłaściwym wymiarem ulgi (zwłaszcza, gdy za bilet zapłacił więcej, niż należało), powinien być traktowany łagodniej, niż pasażer, który w ogóle nie posiada biletu i zamierzał odbyć przejazd „na gapę”. Urząd podkreśla, że ideą wprowadzenia opłat za przejazd bez ważnego biletu jest eliminowanie świadomych nadużyć, a nie bezwzględne egzekwowanie kar w przypadku niezamierzonych pomyłek.
Informacja o tym, że pasażerom SKM Trójmiasto grozi mandat w przypadku, gdy omyłkowo zakupią bilet droższy, pojawiła się w mediach w lutym. Słuchaczka „Radia Gdańsk” chciała pojechać na trasie z Gdyni Orłowa do Gdańska Wrzeszcza. Kupiła bilet w automacie. Wybrała zniżkę w wysokości 50 proc., ponieważ nie mogła znaleźć studenckiej (51 procent). W pociągu kontroler wypisał jej mandat.
Po zdarzeniu Urząd Transportu Kolejowego zwrócił się do przewoźnika w celu uzgodnienia odpowiednich zmian w regulaminie przewozu osób, rzeczy i zwierząt.
Przewoźnik poinformował, że od 24 lutego 2014 r. w przypadku ujawnienia w pociągu spółki SKM Trójmiasto podróżnego uprawnionego do przejazdów z ulgą studencką (51%), z omyłkowo zakupionym biletem z ulgą handlową (50%), kontrolerzy nie traktują takich podróżnych, jak osoby odbywające przejazd bez ważnego biletu. Ulga w wymiarze 50% jest tzw. ulgą handlową, przeznaczoną dla osób, którym pracodawca wykupił stosowne uprawnienia (legitymacja H-1096). Osoby, które je posiadają, mogą korzystać z ulgi u większości krajowych przewoźników kolejowych. Natomiast studenci (do ukończenia 26 roku życia) i doktoranci (do ukończenia 35 roku życia) kupując bilety kolejowe powinni korzystać z ulgi w wymiarze 51%.
Jeśli jednak podróżny przez pomyłkę będzie odbywał przejazd w pociągu spółki SKM z biletem z ulgą 50% i zostanie to stwierdzone podczas kontroli, może zakupić u drużyny konduktorskiej właściwy bilet, a ten, który posiada (odpowiednio opisany przez konduktora), będzie mógł zwrócić i otrzymać za niego pełną należność. Jeśli podróżny nie będzie miał przy sobie kwoty potrzebnej do kupna właściwego biletu, zostanie wystawione wezwanie do zapłaty, na kwotę odpowiadającą cenie biletu z właściwą ulgą. Opłacenie go w terminie 2 dni od wystawienia zagwarantuje, że nie będą doliczone opłaty dodatkowe.