Województwo planuje działania mające przeciwdziałać groźbie likwidacji skansenu kolejowego w Chabówce. Chce przy tym współpracować z PKP SA oraz z gminą Rabka-Zdrój. Podkreśla także, że od lat wspiera placówkę finansowo.
W grudniu informowaliśmy na naszych łamach o
niepewnym losie skansenu kolejowego w Chabówce, który pozostaje jedną z nielicznych placówek utrzymujących czynne parowozy. Obiektu nie chce dłużej prowadzić pogrążone w kryzysie finansowym PKP Cargo, które ogranicza koszty swojego funkcjonowania. Przewoźnik zapewnił jednocześnie, że zależy mu na zachowaniu dziedzictwa historycznego, planuje więc porozumieć się z innymi podmiotami, które przejęłyby parowozownię. Jednym ze scenariuszy jest zaangażowanie w ten proces PKP SA oraz Fundacji Grupy PKP.
UMWM: Wraz z PKP deklarujemy gotowość do działania
O dużej roli, jaką pełni w kontekście kultury i turystyki placówka muzealna, mówią także regionalne władze. – Wspólnie ze spółką PKP SA wyraziliśmy chęć podjęcia rozmów dotyczących zmiany modelu zarządzania skansenem taboru kolejowego w Chabówce – zapewnia Szymon Huptyś, p.o. dyrektor Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Zaznacza, że w tej sprawie odbyły się także obrady zarządu województwa.
Nasz rozmówca przekonuje przy tym, że region od lat aktywnie działa na rzecz rozwoju skansenu. – W ramach konkursu „Małopolska Gościnna” wspieramy finansowo
projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”, który jest realizowany w oparciu o zasoby skansenu w Chabówce – wskazuje przykład. Mówi także o licznych interpelacjach składanych w sprawie przyszłości obiektu przez radnych.
Jedna z najciekawszych ekspozycji kolejowych
– Urząd Marszałkowski jest zdeterminowany, by podjąć działania, które oddalą groźbę likwidacji tej instytucji – deklaruje jego przedstawiciel. Mówi, że skansen słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Rzecz jasna, najważniejszą częścią ekspozycji pozostają sprawne lokomotywy parowe. Na razie jednak województwo nie przedstawia konkretnego planu, który miałby zakończyć się dalszym funkcjonowaniem obiektu.
Skansen w Chabówce funkcjonuje od 1993 r. Już wcześniej, bo w latach 80., zaczęto gromadzić tam tabor, który stał się później częścią ekspozycji. Obiekt trafił w ręce PKP Cargo w wyniku przekształceń dawnego przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe z przełomu XX i XXI w.