Gmina Lubaczów poszukuje wykonawcy renowacji parowozu i trzech zabytkowych wagonów. Po remoncie pojazdy staną się częścią skansenu kolejnictwa w Baszni Dolnej. Placówka – wzbogacona o muzeum historii kolejnictwa, wybudowaną od podstaw kolejkę wąskotorową oraz obserwatorium astronomiczne – ma być lokalną atrakcją turystyczną.
Wszystkie objęte przetargiem pojazdy mają – w myśl planów – stać się nieruchomymi eksponatami w mini-skansenie na dawnej stacji Basznia Dolna. Parowóz Ty2-7 znajduje się obecnie w Krakowie, skąd zostanie dopiero sprowadzony przez wykonawcę remontu. Zamawiający wymaga uzupełnienia brakujących elementów i przywrócenia wyglądu z czasów służby na PKP. Co ciekawe, naprawę tendra wpisano jako część zamówienia uzupełniającego, na równi z zamontowaniem instalacji multimedialnych: oświetleniowej, dźwiękowej i wytwornicy dymu.
Jeden skład, różne epokiDwuosiowe wagony (dwa towarowe i jeden pasażerski) powinny zostać odrestaurowane z wykorzystaniem oryginalnych części lub ich replik i przystosowane do zwiedzania. Wagon osobowy (pochodzenia austriackiego) i jeden z towarowych mają być przywrócone do stanu z okresu II Rzeczypospolitej, natomiast drugi towarowy – do stanu po remoncie kapitalnym w drugiej połowie lat 60. XX wieku.
Kryterium wyboru oferty to w 60% cena, a w 40% – okres gwarancji. Otwarcie ofert wyznaczono na 10 czerwca. Jest to już drugi przetarg na odnowienie przyszłych eksponatów. W pierwszym jedyny oferent zaproponował za remont parowozu cenę niemal dwukrotnie przewyższającą kosztorys. Również w przypadku wagonów oferta przewyższała oczekiwania gminy, choć już nie tak znacząco.
Będzie wąskotorówka i... obserwatoriumRemont zabytkowego taboru ma być częścią szerszego przedsięwzięcia. Władze gminy zamierzają utworzyć w budynku stacyjnym w Baszni Dolnej na linii 101 Galerię Kolejnictwa z wystawą przedmiotów związanych z historią kolei. Jednymi z ciekawszych eksponatów mają być fragmenty zdemontowanych w tym roku zabytkowych przęseł pobliskich mostów. Dodatkową atrakcją placówki ma być zewnętrzna kolejka wąskotorowa oraz przejazdy drezynami. Jako element dopełniający zaplanowano natomiast adaptację wieży ciśnień w pobliskich Tymcach na... obserwatorium astronomiczne.
Wszystkie obiekty mają być gotowe do udostępnienia zwiedzającym najpóźniej z końcem listopada przyszłego roku. Plany samorządu przewidują także rewitalizację kilku innych, niezwiązanych z koleją obiektów zabytkowych. Program ich odnowy otrzymał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.
Przystanek Basznia Dolna jest rozkładowo obsługiwany przez dwie pary pociągów Regio. Obecnie, z powodu
prac remontowych na linii, zamiast nich kursują autobusy komunikacji zastępczej. Oferta wydaje się słabo dostosowana do typowych potrzeb podróżnych: jeden z kursów do stacji Horyniec Zdrój odjeżdża 15 minut po północy, inny – w kierunku Jarosławia – o 4.50 nad ranem, by dotrzeć do miejsca przeznaczenia tuż po szóstej.