Wykonawca robót na łowickim odcinku magistrali E20 informuje o przyczynach opóźnienia kontraktu z PKP PLK. W jego opinii na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji wpłynęło nie niewystarczające zaangażowanie sprzętowe i kadrowe, a poprawianie błędów projektowych powstałych niezależnie od Trakcji. Zauważalny ma być także wpływ pandemii koronawirusa, która utrudnia mobilizację ekip budowlanych.
Niedawno PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o
dużym opóźnieniu prac modernizacyjnych dotyczących magistrali E20 na obszarze przyporządkowanym Lokalnemu Centrum Sterowania Łowicz. Wśród przyczyn poślizgu zarządca infrastruktury wymienił niewystarczający potencjał kadrowy i sprzętowy wykonawcy. Firma Trakcja odpiera te zarzuty, wskazując na zmiany projektowe, które miały wpłynąć na przesunięcie czasowe robót.
Błędy projektowe niezależne od Trakcji – W ramach realizowanego kontraktu zaszła konieczność przeprowadzenia licznych robót dodatkowych i zamiennych – mówi Maciej Grajewski, rzecznik prasowy Trakcji. Jest to zasadniczo zgodne ze stanowiskiem inwestora, który również informował nas o takich pracach. Wykonawca podkreśla natomiast, że miały one wpływ na zmiany w tzw. fazowaniu prac, co z kolei doprowadziło do zmiany umownej daty zakończenia inwestycji.
Nasz rozmówca zwraca uwagę, że przedsięwzięcie realizowane jest w formule „buduj”, a więc na podstawie projektu otrzymanego od PKP PLK. – Dokumentacja projektowa zawierała wady i braki, które wymagały poprawek i uzupełnień – twierdzi przedstawiciel Trakcji. W jego opinii również to miało wpływ na realizację zamówienia.
Zaangażowanie jest duże, ale przeszkadza pandemiaW jego opinii od 2017 r. Trakcja dysponuje odpowiednim potencjałem kadrowo-sprzętowym skierowanym do prac przy realizacji kontraktu na roboty w obszarze LCS Łowicz. – Większość prac wykonujemy tam siłami własnymi – mówi Maciej Grajewski. Zaznacza przy tym, że niewątpliwy wpływ na prowadzenie inwestycji ma pandemia koronawirusa COVID-19. Jego zdaniem powoduje ona jednak trudności w mobilizacji ekip budowlanych przez różne firmy pracujące na terenie całego kraju.
Niezależnie od przyczyn powstania opóźnienia ma ono bardzo duży wpływ na komfort podróży. Pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej podróżujący pomiędzy Łodzią a Łowiczem Głównym wciąż muszą przesiadać się do autobusów zastępczych na stacji Łowicz Przedmieście. Autobusy obsługują też znaczną część połączeń na linii z Kutna przez Łowicz i Bełchów do Skierniewic.