W najbliższą sobotę rozpocznie się Noc Muzeów. Impreza co roku jest okazją do zwiedzenia placówek kulturalnych o bardzo zróżnicowanym zakresie działalności. Jak w poprzednich latach, także i tym razem w województwie łódzkim wezmą w niej udział instytucje ratujące zabytki transportu szynowego.
Parowozownia w Skierniewicach (ul. Łowicka 1) będzie czynna od godziny 20 do północy. Na zwiedzających czeka bogata kolekcja zabytkowego taboru. Jej część zgromadzona na wystawie zostanie specjalnie na tę okazję iluminowana. Podobnie jak w przypadku Dni Otwartych, będzie można obejrzeć także kuźnię, halę maszyn, wystawę urządzeń sterowania ruchem kolejowym i wystawy czasowe. - W nocnej scenerii będzie można poznawać historię kolei oraz zrobić niepowtarzalne zdjęcia - zachęca prezes Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Judyta Kurowska-Ciechańska. Zmęczeni turyści będą mogli posilić się na terenie parowozowni potrawami z grilla. Dopełnieniem oferty parowozowni będzie możliwość zwiedzania innych skierniewickich atrakcji turystycznych (m.in.: Pałac Prymasowski, Brama Parkowa, Biuro Wystaw Artystycznych, Izba Historii Skierniewic), do których będzie można dojechać bezpłatnymi autobusami.
Z PSMK w ramach Kolejowej Nocy Muzeów współpracuje Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, opiekująca się Koleją Wąskotorową Rogów - Rawa - Biała. Stację Rogów Towarowy Wąskotorowy wraz ze zgromadzoną na niej ekspozycją pojazdów szynowych będzie można zwiedzać z przewodnikiem w godzinach 18.30 - 22.30. Dodatkowe atrakcje to możliwość zajrzenia do kuźni (przewidziano pokaz pracy kowala), izby muzealnej oraz nocnej przejażdżki składem wąskotorowym do Jeżowa. Wyjazd pociągu zaplanowano na godz. 20.05, powrót na 21.45. Podczas 50-minutowego postoju w Jeżowie ma się odbyć ognisko z pieczeniem kiełbasy. Przejazd wymaga rejestracji na faceboookowym profilu "Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała" (formularz ma zostać udostępniony w piątek o godz. 18).
Tegoroczną, piątą edycję Kolejowej Nocy Muzeów objęli honorowym patronatem podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Klepacki oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Inaczej, niż w poprzednich latach, nie będą uruchamiane bezpłatne pociągi specjalne do Rogowa i Skierniewic. Organizatorzy motywują to coraz większym zainteresowaniem ze strony uczestników Nocy Muzeów.
Niezależnie od wymienionych poprzednio organizacji, w dawnej zajezdni tramwajów podmiejskich na łódzkim Brusie (ul. Konstantynowska 115) ekspozycję przygotowuje Klub Miłośników Starych Tramwajów. - Brus przyciąga wielu łodzian, bo pokazuje to, czego nigdzie indziej zobaczyć nie można. Poza tym jest nową placówką na łódzkiej mapie muzeów - mówi prezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów Jakub Tarka. Oprócz historycznego taboru tramwajowego i autobusowego będzie można obejrzeć wystawy przygotowane specjalnie z myślą o tegorocznym sezonie. - Wystawa "Nasz cel to pokój na świecie" miała premierę 3 maja. Przedstawia materiały propagandowe z okresu PRL, eksponowane wówczas w zajezdniach i adresowane do pracowników zajezdni MPK - mówi J. Tarka. Zbiory te nigdy wcześniej nie były pokazywane odwiedzającym. Oprócz tego KMST zamierza po raz pierwszy udostępnić zwiedzającym dawny budynek administracyjny zajezdni. - W dawnych biurach urządzamy przegląd tablic przystankowych i rozkładów jazdy od lat 60. do czasów dzisiejszych - informuje prezes.