W nowym rozkładzie jazdy w łódzkiem mogą pojawić się gwarantowane przesiadki między pociągami regionalnymi a turystycznymi kursami wąskotorowymi na stacji Rogów. Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych, operator kolejki rogowskiej, wysłała w tej sprawie pismo do Urzędu Marszałkowskiego woj. łódzkiego – organizatora przewozów. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.
Wąskotorówka nie zmieni rozkładu
Zdaniem prezesa zarządu Fundacji Adama Wawrzyniaka, dotychczas urząd nie przywiązywał należytej wagi do zapewnienia dojazdu do Rogowa koleją. – Ciągłe zmiany rozkładów jazdy PR w trakcie sezonu uniemożliwiają turystom sensowne korzystanie z pociągów Regio dla dojazdu do Rogowa. My jako KWRRB [Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa Maz. – Biała – red.] publikujemy rozkład na cały rok i nie możemy go co chwilę zmieniać w ślad za zmianami PR. Takie zmiany bardzo negatywnie odbiłyby się na liczbie naszych pasażerów. Ponieważ nie mamy żadnej dotacji, jest to kluczowe dla utrzymania funkcjonowania zabytkowej kolei - mówi prezes. Jak zapewnia w piśmie wysłanym do Urzędu Marszałkowskiego woj. łódzkiego, ze strony operatora Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa Maz. – Biała skomunikowanie jest obecnie utrzymywane.
Fundacja oczekuje od urzędu zapewnienia skomunikowania pociągów Regio od strony Łodzi z pociągami wąskotorowymi rozpoczynającymi bieg na stacji Rogów Osobowy Wąskotorowy. Stacja normalnotorowa jest położona bardzo blisko początkowej mijanki kolejki, przejście z peronu na peron zajmuje sprawnej osobie 2-3 minuty. – W sezonie 2015 w planowanym rozkładzie jazdy dla kolei wąskotorowej uruchomione zostaną pociągi weekendowe (soboty i niedziele od kwietnia do końca września), planowo odjeżdżające ze st. Rogów Osobowy Wąsk. o godz. 11:00, tak jak w roku bieżącym i w latach ubiegłych. Sprawa dotyczy tylko pierwszych z uruchamianych danego dnia pociągów wąskotorowych (nr 1711 i 1729, odjazd z Rogowa o godz. 11:00) - czytamy w prośbie FPKW.
Skomunikowania powinny być zawsze
Według A. Wawrzyniaka, zapewnienie możliwości przesiadki powinno stać się stałą zasadą. - Nie chodzi tylko o jednorazowe przesunięcie godzin odjazdu, które mogą się zmienić po miesiącu. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy ogromnym węzłem przesiadkowym, ale z drugiej strony połączenie tak atrakcyjnego turystycznie miejsca, jakim jest Rogów (kolej wąskotorowa i arboretum), wciąż jest traktowane marginalnie - uważa prezes.
Rogowska Kolej Wąskotorowa o długości 49 km jest najdłuższą regularnie obsługiwaną trasą wąskotorową w Polsce. W każdą niedzielę sezonu pociągi turystyczne pokonują krótką trasę między Rogowem a Jeżowem, kilka razy w roku można przejechać cały szlak do Białej Rawskiej. Dużą atrakcją jest też zgromadzona przez FPKW kolekcja zabytkowego taboru na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy.