Jak co roku, w ostatni weekend lipca Łódź będzie świętować oficjalne Urodziny Miasta. Jedną z towarzyszących temu atrakcji będą wycieczki po najważniejszych miejskich inwestycjach. Wśród 55 propozycji obiektów do zwiedzania nie brak również tych związanych z transportem szynowym.
Budowę podziemnego dworca Łódź Fabryczna będzie można zwiedzać w sobotę i niedzielę od godz. 10 w zorganizowanych grupach co 30 minut. Ostatnia grupa wejdzie na plac budowy ok. 16. "To ostatnia chwila, by zobaczyć dworzec w „przekroju”. Już wkrótce rozpocznie się budowa stalowej konstrukcji dachu, która przykryje budowlę" - głosi opis wydarzenia na stronie internetowej Urodzin Łodzi. Jako miejsce zbiórki wyznaczono przydworcowy parking od strony ul. Kilińskiego naprzeciwko Łódzkiego Domu Kultury.
Goście urodzin będą mogli odwiedzić także plac budowy centralnego odcinka Trasy W-Z. Wycieczki zaplanowano na sobotę i niedzielę o pełnych godzinach od 10 do 15. Uczestnicy przejdą po placu budowy od skrzyżowania al. Mickiewicza - Piotrkowska przez teren przyszłego przystanku przesiadkowego Piotrkowska Centrum do dwupoziomowego skrzyżowania z ul. Żeromskiego. Na pytania techniczne będą odpowiadać przedstawiciele Zarządu Dróg i Transportu oraz wykonawcy przebudowy - firmy Mosty Łódź.
Na liście atrakcji nie mogło zabraknąć dawnej zajezdni tramwajów podmiejskich na Brusie i zgromadzonych w niej zbiorów zabytkowego taboru. - Można obejrzeć u nas m. in. wagon silnikowy "Sanok" z 1928 r., jedyny na świecie zachowany egzemplarz zmodernizowanego 803N - tzw. "Kanciaka", a także pudła najstarszych łódzkich wagonów tramwajowych Herbrand z 1898 r. - wylicza wiceprezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów Jerzy Wojtowicz. Ponieważ zajezdnia jest oddalona od centrum miasta, zorganizowano specjalną linię tramwajową obsługiwaną klasycznym 803N, która co godzinę będzie dowoziła chętnych z Placu Wolności.
Do zwiedzania zostanie udostępniona także zabytkowa elektrociepłownia EC-1, w której w październiku odbędzie się IV Kongres Kolejowy. Adaptacja tego zespołu budynków poprzemysłowych do roli centrum kongresowego została nagrodzona tytułem Bryła Roku 2013.