Kończą się konsultacje społeczne dotyczące budowy tunelu średnicowego przez Łódź. Mieszkańcy miasta skupieni wokół kilku organizacji działających na rzecz rozwoju Łodzi liczą, że opinie łodzian pomogą zmienić plany inwestorów dotyczące przebiegu tunelu łączącego podziemny Dworzec Fabryczny z linią nr 15.
Podczas zorganizowanych przez Urząd Miasta Łodzi i projektanta łódzkich tuneli, firmę Sener, łodzianie poznali planowany przebieg tunelu średnicowego, który ma w przyszłości połączyć podziemny dworzec Łódź Fabryczna z linią kolejową nr 15 Łódź Kaliska — Bednary. Sener zaprezentował dwa warianty inwestycji. W obu tunel miałby biec z Łodzi Fabrycznej na północny zachód, do centrum handlowego Manufaktura położonego u zbiegu ulic Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej. Następnie tory odbijałyby na zachód i łączyły się z istniejącą linią pomiędzy dworcami Kaliska i Żabieniec w taki sposób, by umożliwić wyjazdy w obu kierunkach. Propozycje różnią się założeniami dotyczącymi pośredniej stacji w okolicach kompleksu Manufaktura. W jednym z nich stacja ta pełniłaby wyłącznie funkcje techniczne, w drugim — służyłaby odprawie podróżnych.
Społecznicy skupieni wokół Ruchu Społecznego Szacunek dla Łodzi i Łódzkiej Inicjatywy na rzecz Przyjaznego Transportu twierdzą, że optymalniejszy byłby inny przebieg tunelu. Proponują, by wyboru trasy dokonać spomiędzy wcześniej przygotowanych wariantów, które projektant inwestycji ostatecznie odrzucił i nie przekazał do konsultacji. Argumentują, że budowa linii pod CH Manufaktura niepotrzebnie wydłużyłaby trasę, a tory ominęłyby historyczne Śródmieście, które stanowi dziś centrum miasta i ma szanse wygenerować duży potok podróżnych. Chcą, by pośrednia stacja znalazła się nie na tyłach kompleksu handlowego, ale pod al. Kościuszki, tuż przy reprezentacyjnej ul. Piotrkowskiej i miejskiej magistrali tramwajowej, oraz w okolicach pl. Hallera, przy którym znajduje się Uniwersytet Medyczny. Członkowie organizacji proponują łodzianom, by ci wysłali swoje opinie na temat projektu i liczą, że zdanie mieszkańców wpłynie na ostateczną decyzję o przebiegu tunelu.
RS SdŁ zgłosił też do organizatorów i władz Łodzi wniosek formalny o powtórzenie konsultacji. W jego uzasadnieniu czytamy m.in. — Wykonawca projektu przedstawił uczestnikom konsultacji wyłącznie jeden wariant (w dwu niemal identycznych wersjach nazywanych przez wykonawcę wariantami) spośród przygotowanych czternastu. (...). Przedstawiony wariant został zdecydowanie odrzucony przez uczestników konsultacji. Część spośród pozostałych wariantów została upubliczniona dopiero na stanowcze żądanie uczestników konsultacji, ograniczonej grupie uczestników, na dwa dni przed zakończeniem konsultacji. (...) Niemniej jednak uczestnicy konsultacji nie podzielili obaw wykonawcy pod adresem zaprezentowanych wariantów 1-3 uznając je za bliższe ich oczekiwaniom.
Choć konsultacje w formie spotkań już się zakończyły, to jeszcze dziś można przekazywać swoje uwagi do projektu tunelu mailowo. Należy w tym celu odesłać wypełniony formularz, który można znaleźć w serwisie Urzędu Miasta Łodzi — http://www.uml.lodz.pl/get.php?id=2798, na adres tnoik@tnoik.gda.pl. Pełną treść wniosku o powtórzenie konsultacji można przeczytać na stronie http://iptlodz.org/blog/2011/12/14/walczymy-o-kolej-dla-centrum-lodzi/.