Były minister infrastruktury – Cezary Grabarczyk – wystosował do pani premier interpelację w sprawie postępu prac nad budową tunelu średnicowego w Łodzi. Pyta on m.in. o harmonogram też ważnej dla Łodzi inwestycji.
Cezary Grabarczyk, były minister infrastruktury, wraz z rektorem Uniwersytetu Łódzkiego – Włodzimierzem Nykielem, wystosowali interpelację do pani premier, której przedmiotem jest tunel średnicowy. Grabarczyk nazwał tę inwestycję drugim etapem „chowania pod ziemię dworca Łódź Fabryczna”. Stanowi to niezbędny warunek unijnej dotacji na budowę „nowej Fabrycznej”. W ramach inwestycji pojawią się również dwie stacje przesiadkowe w centrum miasta, które będę odgrywać niezwykle ważną rolę w sieci komunikacyjnej miasta.
Z uwagi na kilkukrotne przesunięcie terminu otwarcia ofert w przetargu Grabarczyk postanowił zapytać, czy harmonogram prac nie jest zagrożony, zwłaszcza, że przedsiębiorstwo, które wygra postępowanie będzie miało 51 miesięcy na budowę, tak aby tunel był czynny w 2021 roku przed wystawą Expo 2022.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wyjaśnia jednak, że realizacja zadania „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/ Łódź Żabieniec” względem pierwotnego harmonogramu nastąpiła intensyfikacja prac PKP PLK. Dzięki temu rozpisanie przetargu nastąpiło nie 6 lutego 2017 r., a
28 listopada 2016 r. O szczegółach inwestycji
piszemy tutaj.
Jak wyjaśnia Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w ministerstwie, w trakcie trwania procedury przetargowej oferenci zadali ponad 800 pytań. – Podczas udzielania odpowiedzi zaszła potrzeba modyfikacji i doszczegółowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia – tłumaczy i dodaje, że mają one usprawnić realizację zadania. To właśnie wpłynęło na przesunięcia terminu otwarcia ofert, które ostatecznie
nastąpiło 7 kwietnia 2017 r.
Do postępowania zgłosiło się 6 wykonawców. – Obecnie komisja przetargowa analizuje złożone oferty. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w III kwartale 2017 r. Na chwilę obecną harmonogram przedmiotowej inwestycji pozostaje bez zmian, a termin realizacji prac został określony na 48 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą – wyjaśnia resort.