PKP SA wciąż nie mogą znaleźć chętnych na wynajem pomieszczeń na dworcu Łódź Fabryczna. Zdaniem zarządcy obiektu jedną z przyczyn takiego stanu może być niewielka liczba podróżnych wsiadających tu do pociągów. Czy na otwarcie restauracji, sklepu spożywczego czy kwiaciarni poczekamy zatem aż do zakończenia budowy łódzkiego tunelu średnicowego?
W grudniu wewnątrz dworca Łódź Fabryczna pojawił się nowy lokal gastronomiczny. Tak przynajmniej mogło wydawać się podróżnym, którzy – według relacji lokalnego dziennika Express Ilustrowany – próbowali dostać się do kawiarni, co miało skutkować interwencją ochroniarzy. Punkt okazał się bowiem elementem scenografii do kręconego w budynku filmu.
Dworcowi nie pomogły nawet wyjątki w ustawie o zakazie handlu w niedziele
Zdarzenie to przypomina, że większość olbrzymiej przestrzeni dworca pozostaje niewykorzystana. W budynku działa tylko kilka punktów małej gastronomii i kiosk z prasą – brakuje większej kawiarni, restauracji, sklepów spożywczych, księgarń, kwiaciarń czy innego rodzaju stoisk, których pełno na głównych dworcach w innych polskich miastach. Sytuacja ta nie uległa zmianie przez przeszło dwuletni już okres funkcjonowania nowej podziemnej stacji połączonej z Wielostanowiskowym Przystankiem Autobusowym, jak oficjalnie nazywa się dworzec autobusów regionalnych i dalekobieżnych.
Punktów handlowych nie przybyło nawet wówczas, gdy dworce kolejowe stały się dla handlowców jeszcze atrakcyjniejsze, bo bez większych przeszkód można prowadzić na ich terenie działalność w niedziele niehandlowe. PKP SA, które zarządza budynkiem, zapewnia przy tym, że nieustannie poszukuje zainteresowanych wynajmem pomieszczeń. – Informacje o dostępnych lokalach można znaleźć na dworcu oraz na naszej stronie internetowej. Staramy się pozyskać najemców również poprzez przesyłanie ofert do sieci handlowo-usługowych czy prezentowanie dostępnych powierzchni na targach branżowych – mówi Katarzyna Grzduk, główny specjalista w Wydziale Prasowym Polskich Kolei Państwowych.
Podróżnych znacznie mniej niż w Krakowie czy Wrocławiu
– Podmioty zainteresowane wynajmem powierzchni komercyjnych na dworcu Łódź Fabryczna mogą kontaktować się z Biurem Obrotu Nieruchomościami PKP SA, do którego dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej http://www.pkp.pl – zachęca przedstawicielka spółki. Co sprawia jednak, że chętnych wciąż brakuje? – Warto zwrócić uwagę na fakt, że dworzec Łódź Fabryczna obsługuje stosunkowo niewielką liczbę pasażerów w porównaniu z dworcami w miastach o podobnej wielkości takich jak np. Wrocław czy Kraków, co może wpływać na poziom zainteresowania wynajęciem powierzchni komercyjnej – ocenia nasza rozmówczyni.
Przedstawicielka PKP SA przypomina, że wzrost liczby korzystających z Łodzi Fabrycznej spodziewany jest po oddaniu do użytku tunelu średnicowego do stacji Łódź Kaliska. Na razie jednak – zgodnie z przytaczanymi przez Katarzynę Grzduk danymi Urzędu Transportu Kolejowego – jest ona celem podróży mniej popularnym niż np. Skierniewice. Z dworca korzysta średnio ok. 7,4 tys. pasażerów dziennie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.