Łódzka Kolej Aglomeracyjna przedstawiła pierwsze wyniki przewozowe osiągnięte na swojej najnowszej linii do Skarżyska-Kamiennej. Z udostępnionych przez przewoźnika danych wynika, że zainteresowanie pociągami jest znacznie większe na terenie województwa łódzkiego. Po przekroczeniu granicy województwa świętokrzyskiego liczba podróżnych istotnie spada.
Sieć połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej ulega regularnemu rozszerzaniu. Tylko w zeszłym roku przewoźnik zainaugurował kursy do Torunia (w marcu), Spały (w lipcu) i Skarżyska-Kamiennej (w grudniu). W dwóch ostatnich przypadkach było to możliwe dzięki zakupowi hybrydowych zespołów trakcyjnych mogących poruszać się także po liniach niezelektryfikowanych. Pięć takich jednostek dostarczył spółce nowosądecki Newag.
Znamy pierwsze wyniki przewozowe
Przewozy na linii nr 25 pomiędzy Opocznem a Skarżyskiem zostały wznowione rok wcześniej przez Polregio. ŁKA przejęła więc od ogólnopolskiego przewoźnika obsługę większości kursów i uruchamia aktualnie dwie pary kursów relacji Łódź Fabryczna – Skarżysko-Kamienna dziennie (a poza tym także pociągi w krótszej relacji do Opoczna). Jedną parę pociągów ze Skarżyska do Łodzi Kaliskiej i z powrotem wciąż realizuje natomiast Polregio.
Jak poinformował nas łódzki przewoźnik, w ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia połączeń do Skarżyska – w okresie od 12 grudnia do 15 stycznia – ze wszystkich pociągów na linii Łódź – Tomaszów Maz. – Spała/Skarżysko-Kamienna skorzystało łącznie ok. 56 tys. pasażerów, co przekłada się na niespełna 2 tys. podróżnych dziennie. W tę statystykę wliczono korzystających z pociągów do Spały, ale przewozy są tam realizowane jedynie w weekendy. Znaczna większość osób podróżowała więc w kursach jadących do Opoczna lub Skarżyska. – W województwie łódzkim zanotowaliśmy ok. 44 tys. podróżnych, co stanowi 78 proc. wszystkich pasażerów na tej linii – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Spółka liczy, że dane z kolejnych miesięcy będą wyższe
– Ok. 12 tys. pasażerów podróżowało zaś w województwie świętokrzyskim – dodaje nasza rozmówczyni. Stanowi to zatem nieco ponad 20 proc. klientów ŁKA na tej trasie. Warto przy tym zaznaczyć, że z przedstawionych danych wynika, że dwie pary pociągów łódzkiej spółki przewożą w sąsiednim województwie 300 – 400 osób dziennie.
Przewoźnik liczy, że w kolejnych miesiącach liczba korzystających z jego usług będzie wyższa. Ze względu na okres świąteczno-noworoczny oraz na ferie zimowe w województwie łódzkim pierwsze w pełni miarodajne dane będą dostępne po zebraniu statystyk za luty – ocenia Joanna Osińska.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.