Na koniec 2023 r. aktywne licencje na wykonywanie przewozów kolejowych osób posiadało 34 przedsiębiorców. Przewozy na infrastrukturze normalnotorowej wykonywało 22 z nich.
Przewoźnik kolejowy to przedsiębiorca, który jest uprawniony do wykonywania przewozów kolejowych na podstawie licencji lub świadectwa bezpieczeństwa. Może to być przedsiębiorca, który świadczy wyłącznie usługę trakcyjną na podstawie licencji i jednolitego certyfikatu bezpieczeństwa.
W 2023 r. Prezes UTK udzielił jednej licencji na wykonywanie przewozów kolejowych osób dla Pawła Szczerbakowa, który prowadzi działalność gospodarczą pod firmą RETRO TABOR Paweł Szczerbakow oraz jednej licencji na działalność polegającą na wykonywaniu przewozów towarowych, przewozów pasażerskich oraz świadczenie usług trakcyjnych dla Cargo Train sp. z o.o.
Kto i jak może uzyskać licencję przewoźnika
Licencję przewoźnika może uzyskać przedsiębiorca, czyli:
- osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, która posiada zdolność prawną i wykonuje działalność gospodarczą,
- osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą.
Aby otrzymać licencję, należy złożyć do Prezesa UTK wniosek o udzielenie licencji przewoźnika kolejowego.
Szczegółowe informacje na ten temat są opublikowane na
stronie Urzędu Transportu Kolejowego.
W 2023 r. z infrastruktury normalnotorowej innego zarządcy korzystało 15 przewoźników kolejowych, dla których podstawową działalnością były przewozy pasażerskie. Wśród nich 12 przewoźników posiadało licencję wydaną przez Prezesa UTK, a 3 przewoźników – przez organ regulacyjny innego państwa członkowskiego. Każdy przewoźnik musi posiadać zabezpieczenie finansowe. Może to być umowa ubezpieczenia OC lub umowa gwarancji ubezpieczeniowej.
Więcej o ubezpieczeniach OC przewoźników kolejowych w Polsce.
Lista przewoźników, którzy posiadają licencję na przewóz osób wydaną przez Prezesa UTK