Miejski samorząd przejmie od Polskich Kolei Państwowych fragment dawnej linii wąskotorowej Krośniewice – Ozorków. Nie jest planowane wznowienie kursowania pociągów, choćby wyłącznie w formacie turystycznym. Być może zorganizowane zostaną natomiast przejazdy drezynowe.
Polskie Koleje Państwowe, które zarządzają infrastrukturą pozostałą po zamkniętym w 2018 r. systemie Krośniewickiej Kolei Dojazdowej, ogłosiły zamiar przekazania majątku lokalnym samorządom. Wstępną chęć przejęcia wybranych nieruchomości potwierdziło niedawno miasto Krośniewice. Kolejną gminą, która zamierza wykorzystać fragment wąskotorówki, jest miasto Łęczyca.
O krok od zawarcia umowy
– Procedura nabycia mienia Krośniewickiej Kolei Dojazdowej jest na etapie przygotowania dokumentów do zawarcia umowy w formie aktu notarialnego – mówi Dominika Turkowska z Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Łęczycy. Do przejęcia fragmentu trasy z Krośniewic do Ozorkowa jest więc o wiele bliżej niż w przypadku Krośniewic. Tam na przeszkodzie finalizacji rozmów stoi m.in. kwestia zobowiązań gminy wobec PKP SA, które nie zostały do lipca tego roku uregulowane.
W listopadzie zeszłego roku Rada Miejska w Łęczycy podjęła już uchwałę, która potwierdza zamiar przejęcia zarządu nad nieczynną trasą. Samorząd ma nabyć prawo wieczystego użytkowania gruntów oraz własności urządzeń infrastruktury kolejowej. Wszystkie przejmowane obiekty znajdują się w granicach administracyjnych Łęczycy.
Powstanie lokalna kolej drezynowa?
W jaki sposób wykorzystane będzie dawne torowisko? – Przejmiemy nieruchomości KKD na cele infrastrukturalne związane z inwestycjami służącymi wykonywaniu zadań własnych w dziedzinie transportu i turystyki – usłyszeliśmy. Nasza rozmówczyni wymienia tu ścieżkę rowerową i okresowe turystyczne przejazdy drezyn.
Łęczyca to niespełna 15-tysięczne miasto położone ok. 40 km od Łodzi. Trasa wąskotorówki biegła częściowo równolegle do normalnotorowej linii kolejowej nr 16 Kutno – Łęczyca – Ozorków – Łódź. Do Ozorkowa można więc aktualnie dotrzeć pociągiem ŁKA, Polregio i PKP Intercity, a także autobusem PKS Łęczyca. Linie przewoźnika funkcjonują częściowo dzięki wsparciu z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i z budżetu województwa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.