Moskiewski Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej przeznaczył 15,8 mln euro na sfinansowanie zakupu innowacyjnych intermodalnych towarowych kontenerów kolejowych i platform produkcji rosyjskiej i białoruskiej dla polskiej firmy Laude Smart Intermodal.
Jak informuje Laude, umowy pożyczki i poręczenia zostały podpisane 27 sierpnia w Moskwie przez prezesa banku Denisa Iwanowa i dyrektora generalnego polskiej firmy Marcina Witczaka. Jak podkreśla, jest to pierwsza transakcja w najnowszej historii Banku, która ma na celu sfinansowanie polskiej spółki, a także jeden z długoterminowych projektów w bieżącym portfelu IBEC. Umowa obowiązuje przez okres do 7 lat. Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej z siedzibą w Moskwie.
Polska jest jednym z ośmiu krajów założycielskich Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Kilka lat temu Rosja proponowała jego likwidację, ale ostatecznie w grudniu 2015 r. Rada Banku przyjęła Strategię wznowienia i rozwoju działalności MBWG na lata 2016-2020. W wyniku przyjęcia tej decyzji przez Radę Banku została odmrożona akcja kredytowa. Prezydent Andrzej Duda
ratyfikował ustawy w imieniu Polski w grudniu 2016 roku.
Innowacyjne kontenery
Główną działalnością Laude są kompleksowe usługi transportu towarów przemysłowych różnych grup produktów. Firma podkreśla, że koncentruje się na rozwoju transportu kolejowego z wykorzystaniem transportu intermodalnego i innowacyjnych kontenerów. Za swój atut podaje obecność własnych pociągów intermodalnych i własnego Euroterminalu na granicy ukraińsko-polskiej w Zamościu. Jak podkreśla, zastosowanie innowacyjnych kontenerów pozwala znacznie zoptymalizować strukturę przewożonych towarów oraz, wypełniając przepływy towarów w obu kierunkach, uniknąć „pustych” przebiegów wagonów.
- Finansując ten projekt, utrzymujemy zagraniczne stosunki gospodarcze między firmami z krajów członkowskich banku - powiedział prezes IBEC Denis Iwanow cytowany w komunikacie. - Rozwijając infrastrukturę logistyczną, ułatwiamy procesy integracji między Rosją, Polską i szerzej Unią Europejską. Istotne dla banku jest także ukierunkowanie projektu na środowisko, które promuje wprowadzanie technologii oszczędzających zasoby - dodał.
Plan inwestycyjny o wartości 100 mln euro
Jak poinformowało Laude, umowa z MBWG wraz z kolejną, podpisaną 28 sierpnia z Bankiem Ochrony Środowiska, domyka finansowanie planu inwestycyjnego na najbliższe dwa lata o wartości 100 mln euro. Znaczną część środków na te inwestycje Laude pozyska z funduszy unijnych, m. in. z tzw. konkursu intermodalnego CUPT.
Jak już pisaliśmy, w ramach inwestycji taborowych Laude kupi m. in.
polskie lokomotywy Dragon, rosyjskie
wagony i nadwozia wymienne czy 44
specjalistyczne wagony do przewozu kontenerów z Turcji.