W obecności ambasadora Rosji Pesa zaprezentowała dziś tramwaj, który wraz z Urałwagonzawod będzie dostarczać do Moskwy. Będzie to krótka wersja znanego z Częstochowy Twista. Pierwszy ze 120 tramwajów ma przyjechać do stolicy Rosji już na początku przyszłego roku.
Mimo, że negocjacje z Moskwą toczyły się już od co najmniej miesiąca, to dopiero przed tygodniem Pesa oficjalnie przyznała, że dostarczy do stolicy Rosji 120 tramwajów. Kontrakt pod wieloma względami jest ważniejszy niż dostawa Linków na rynek niemiecki, gdyż tamto zamówienie - od Deutsche Bahn – jest tylko umową ramową, w ramach której Niemcy mogą zamawiać pociągi. Dostawa Twistów do Rosji jest za to pewna. Strony zataiły wartość kontaktu.
- Przedmiotem naszej umowy jest tramwaj, ale nieco inny niż znany wszystkim Swing. Dla nas to duży zaszczyt i wyróżnienie. Tramwaje mają służyć mieszkańcom poważnej stolicy europejskiej. To dla nas wielka odpowiedzialność i obiecuję, że nie zawiedziemy – obiecał dziś prezes Pesy Tomasz Zaboklicki.
Krótkie Twisty
Szef marketingu Pesy Marcin Jędryczka wyjawił, że do Moskwy pojedzie krótsza, bo wsparta na trzech, a nie czterech wózkach, wersja trzyczłonowego tramwaju Twist, który Pesa wybudowała dla Częstochowy. Nazwa handlowa dla produktu na rynek rosyjski nie została jeszcze określona.
- Oczywiście będą pewne różnice dotyczące pudła, jednak jeśli chodzi o elektronikę czy podzespoły, to będą to te znane z istniejących tramwajów Pesy – mówi Zaboklicki. Czego będą dotyczyły różnice? – Na przykład warunki klimatyczne na terenie Rosji są inne. Mówimy o zakresie temperatur od minus 40 do plus 40 stopni i to będzie miało wpływ na budowę pudła. Jesteśmy na to gotowi – zapewnił prezes Pesy.
Najnowocześniejszy w Rosji
Co ciekawe, tramwaj Pesy będzie najnowocześniejszym tramwajem w Rosji - W chwili obecnej w naszym kraju nie są eksploatowane podobne pojazdy – szybkie i niskopodłogowe przyznał dyrektor Urałwagonzawod Aleksiej Tiszajew.
Twist dla Moskwy będzie miał długość 26,255 metra i pomieści 184 osoby (255 według rosyjskich norm, przyjmujących aż 8 os/m2). Naciski na oś nie przekroczą 10 ton. Tramwaje będą w 100% niskopodłogowe i oparte na wózkach obrotowych. Prędkość konstrukcyjna tramwaju wyniesie 75 km/h. Producent zaprezentował dziś pięć propozycji malatury, które trawią do moskiewskiego merostwa. Ostateczny wygląd tramwajów może się jednak różnić od wizualizacji.