Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej ogłosił konkurs na stanowisko prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Kandydatury na stanowisko szefa UTK można składać do 20 marca 2012 roku.
Do głównych obowiązków prezesa Urzędu Transportu Kolejowego będzie należało zapewnienie realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych, ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności, oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, w szczególności w zakresie:
-
regulacji transportu kolejowego;
-
licencjonowania transportu kolejowego;
-
bezpieczeństwa ruchu kolejowego;
-
licencji i świadectw maszynistów
-
nadzoru technicznego nad eksploatacją i utrzymaniem linii kolejowych oraz pojazdów kolejowych;
-
nadzoru nad przestrzeganiem praw pasażerów w transporcie kolejowym;
-
kontroli nad bezpieczeństwem przewozu koleją towarów niebezpiecznych;
-
kontroli wyrobów przeznaczonych do stosowania w infrastrukturze kolejowej, na bocznicach kolejowych, kolejach wąskotorowych oraz w metrze, związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu, a także wykonywaniem przewozów osób i towarów oraz eksploatacją pojazdów szynowych.
Stanowisko prezesa Urzędu Transportu Kolejowego może zajmować osoba, która:
-
posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny;
-
jest obywatelem polskim;
-
korzysta z pełni praw publicznych;
-
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
-
posiada kompetencje kierownicze, tj.: umiejętność myślenia strategicznego, podejmowania decyzji, organizacji pracy, osiągania rezultatów, zarządzania personelem;
-
posiada co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku kierowniczym;
-
posiada wykształcenie i wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, w szczególności z zakresu: funkcjonowania rynku transportu kolejowego; zasad dopuszczania do eksploatacji pojazdów kolejowych oraz budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego; zasad udostępniania infrastruktury kolejowej przewoźnikom kolejowym; zasad ustalania opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej; warunków zapewnienia interoperacyjności w transporcie kolejowym; trybu i zasad wydawania certyfikatów bezpieczeństwa i autoryzacji bezpieczeństwa; prawa przewozowego; prawa UE w zakresie kolejnictwa; ustawy o finansach publicznych i ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych; ustawy Prawo zamówień publicznych; kodeksu postępowania administracyjnego; kodeksu postępowania cywilnego; zasad funkcjonowania administracji publicznej.
Zaplanowane etapy naboru to: weryfikacja dokumentów, test wiedzy, badanie kompetencji kierowniczych poprzez case study, prezentacja oraz rozmowa kwalifikacyjna. Oferty można składać do 20 marca.
Aktualnie obowiązki prezesa pełni wiceprezes Urzędu ds. regulacji rynku kolejowego Krzysztof Dyl. Prezes UTK Krzysztof Jaroszyński został odwołany na początku stycznia tego roku przez premiera Donalda Tuska. – Chodzi o standardy. Póki ja jestem ministrem transportu, nie będę przyzwalał na to, żeby z pominięciem drogi służbowej i formalnej podejmowane były próby zwiększania budżetów podległych mi instytucji – wyjaśnił przyczyny złożenia wniosku do premiera Sławomir Nowak w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym”. Minister Nowak skrytykował starania prezesa UTK o zwiększenie budżetu instytucji. Jaroszyński chciał dodatkowe 10 mln zł na UTK m. in. w związku z tym, że zwiększyły się kompetencje urzędu. Minister Nowak podkreślał, że zwiększenie budżetu odbyłoby się kosztem inwestycji infrastrukturalnych na kolei.