Istniejąca od 1979 roku ITBDŻ jest zagrożona. Prowadzące ją Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei, będące organizacją non-profit, nie posiada zysków, w związku z czym nie ma pieniędzy na dalsze utrzymanie popularnej „salki”. Pierwotnym miejscem, w którym znajdowała się ITBDŻ, był mały odrestaurowany budynek dworcowy przy peronie 4. Bydgoskiego Dworca Głównego. W roku 2004, w związku z podniesieniem czynszu za wynajem, BTPK „przeprowadziło” dotychczasowe zbiory w nowe miejsce, do pomieszczenia przy peronie 3., w którym obecnie znajduje się ITBDŻ.
Towarzystwo powstało w 2001 roku i od tego czasu zajmowało się szerzeniem wiedzy o historii, kulturze i tradycji, związanych z kolejnictwem. Czasy oraz priorytety decydentów się zmieniły, a popularna „salka” znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie: do końca września Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei musi opuścić zajmowane lokum. Termin jest dla nas niewykonalny. Nawet, jeżeli mielibyśmy dokąd, to i tak nie posiadamy środków na utrzymanie zbiorów oraz działalność Towarzystwa.
Apelujemy do wszystkich o pomoc i wsparcie naszych zamierzeń. Największym problemem, z którym boryka się BTPK jest brak funduszy na utrzymanie nowej siedziby, którą miałby być Dworzec Bydgoszcz – Wschód. Imprezy, organizowane przez Stowarzyszenie, zawsze fascynowały i przyciągały licznych zwiedzających.. W ciągu tych 8. lat przez „salkę” mogło się przewinąć ponad 15000 zwiedzających. Realizowaliśmy również liczne projekty i prowadziliśmy wystawy przy udziale innych organizacji. Najlepszym przykładem są obchody Rocznicy 160- lecia Kolei w Bydgoszczy (2011rok), w których, dzięki pomocy Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni, uczestniczył parowóz z pociągiem specjalnym.
- Liczymy na każdą pomoc z zewnątrz- informuje zarząd i członkowie BTPK. Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Kolei pragnie również zaprosić na ostatnią w obecnej siedzibie wystawę z okazji 140- lecia Drogi Żelaznej z Bydgoszczy do Inowrocławia oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu. Odbędzie się ona w dniu 22.09 (w godzinach 10:00-15:00). Wszelkie zdjęcia, artykuły i praca Towarzystwa znajduje się na naszej stronie internetowej http://btpk.weebly.com.