Już za nieco ponad miesiąc odbędzie się najważniejsza impreza branży kolejowej w tym roku. Pierwsza edycja Kongresu Kolejowego, poświęconego dyskusji nad kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed polską koleją, będzie miała miejsce 7 listopada w hotelu Sheraton w Warszawie.
Kolej w Polsce oparła się pierwszej fali światowego kryzysu finansowego. Nie znaczy to jednak, że możemy uznać, że nasza branża skazana jest na sukces i nic nie powstrzyma procesów inwestycji i modernizacji w transporcie szynowym. Wręcz przeciwnie, polska kolej musi stawić czoła szeregowi wyzwań, począwszy od konfrontacji z jednoznacznie negatywnym odbiorem społecznym, przez kluczowe pytanie o koszty i zyski z projektu KDP, po zweryfikowanie i skuteczne doprowadzenie do końca procesu usamorządowienia. Pytania o te kwestie, jak i wiele innych zostaną zadane podczas Kongresu Kolejowego 2011.
O czym będziemy dyskutować?
Rada Programowa Kongresu Kolejowego 2011 pod przewodnictwem Tadeusza Syryjczyka, byłego ministra w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka, posła na Sejm I, II i III kadencji, opracowała program, który skupia się na stojących przed polską koleją wyzwaniach w takich obszarach jak:
- KOLEJ I DROGI: Dlaczego Polska infrastruktura kolejowa nie jest wystarczająco efektywna?
- KOLEJ DUŻYCH PRĘDKOŚCI: Czy Polskę stać na projekt kolei dużych prędkości?
- KOLEJ I POLITYKA: Miejsce kolei w nowoczesnej gospodarce zorientowanej na rozwój.
- KOLEJ I MEDIA: Kreowanie wizerunku kolei.
- KOLEJ I BIZNES: Inwestycje i zarządzanie w branży kolejowej.
- KOLEJ I SAMORZĄD: Czy samorządy staną się realnymi gospodarzami kolei pasażerskich w Polsce?
- KOLEJ I NAUKA: Czy nowoczesne technologie i innowacyjność są szansą na renesans transportu kolejowego?
Organizatorami Kongresu są Wydawnictwo Rynek Kolejowy, Railway Business Forum i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Kongresowi towarzyszyć będzie siódma już edycja dorocznej Gali „Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei”.
Kongres patronatem objęli Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk i Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz organizacje Pracodawcy RP i Krajowa Izba Gospodarcza.
Sponsorzy Kongresu: