Z dniem 1 marca 2011 r. wchodzi w życie zmiana przepisów ustawy „Prawo Przewozowe” wprowadzona art. 66 Ustawy z dn. 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. W ramach tej nowelizacji rozszerzono uprawnienia osób upoważnionych przez przewoźników do kontroli dokumentów przewozu osób i bagażu - przypomina SKM Trójmiasto na swojej stronie internetowej.
Na podstawie znowelizowanych przepisów w przypadku odmowy zapłaty należności za przejazd i opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu oraz nieokazania kontrolerowi dokumentu tożsamości osoby uprawnione do kontroli mają prawo do ujęcia podróżnego i niezwłocznego oddania go w ręce Policji lub innych organów porządkowych. (podstawa prawna: art.33a ust. 7 pkt 2 i ust. 8 „Prawa przewozowego”).
Do czasu przybycia funkcjonariusza podróżny zobowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez osobę uprawnioną do kontroli.
Odmowa uiszczenia należności za przejazd i okazania dokumentu tożsamości, jak również samowolne oddalenie się podróżnego z miejsca kontroli lub innego miejsca wskazanego przez osobę uprawnioną do kontroli stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny. (podstawa prawna: art. 87 a i b „Prawa przewozowego”)